Usínání v práci, při rozhovoru nebo dokonce při řízení auta. Výpadky paměti a pocit vyčerpání, deprese, sexuální problémy, bolesti hlavy. To vše může způsobovat tak zvaná spánková apnoe, neboli zástavy dechu ve spánku.
Spánková apnoe musí být pod kontrolou
Spánková apnoe podle odborníků postihuje především lidi s obezitou a silným krátkým krkem. Dále mohou mít nejen zvětšené nosní a krční mandle, ale i měkké patro v ústní dutině.
Tyto abnormality spolu s ochablou stěnou hltanu způsobují ve spánku hlasité chrápání. U mnohých pak i zástavy dechu, při nichž se sevřou dýchací cesty a vzduch nemůže proudit z plic a do plic. V důsledku toho klesá hladina kyslíku v krvi. V některých případech se člověk s tímto onemocněním probudí řádově stokrát za noc, aniž si to pamatuje.
Proto je často důležitá informace partnera, který sdílí lože s nemocným a všimne si, že chrápání je přerušováno pauzami ticha – pravděpodobnými zástavami dechu.
Příznaky spánkové apnoe
Nemoc se projevuje různě. Pacient s těžkým onemocněním spánkovou apnoe má za sedm hodin spánku až 500 půlminutových i minutových zástav dechu. Ale již osm zástav za hodinu (každá trvající déle než 10 vteřin) lékaři označují jako nemoc.
Některé lidi spánková apnoe postihne jen když leží na zádech, jiní mohou v noci ležet na boku, dokonce na břiše a spánková apnoe se stejně projeví.
Při zástavách dechu ve spánku může dojít až k srdečnímu infarktu.
Apnoe většinou postihuje muže ve věku 40 až 60 let.
Příznaky bývají:
- omezená výkonnost,
- porucha soustředění,
- ranní bolesti hlavy,
- deprese,
- usínání přes den,
- noční pocení,
- nepravidelné chrápání v noci,
- sexuální problémy (impotencu mužů).
- Zhoršení stavu způsobuje alkohol, cigarety a sedativa
Léčba onemocnění
Lehčí stavy onemocnění jsou léčeny medikamenty nebo chirurgicky, například operací krčních mandlí. Při pocitu ucpaného nosu, zívání a v době před spaním je vhodné několikrát inhalovat speciální rostlinný přípravek ze silic. Doporučit lze také dechové cviky z jógy, které by se měly kombinovat s inhalací přípravku, a to s přihlédnutím k výskytu apnoických pauz během dne. Při vyštření je lékaři sledují ve vztahu k biologickému rytmu těla. Z jejich výskytu lze podle odborníků usuzovat na onemocnění některých orgánů, například sníženou činnost štítné žlázy, a tyto poruchy pak následně upravit.