Špatná srážlivost krve

Krev, nejcennější tělní tekutina, může v některých případech lidem způsobovat problémy. Jedním z nich je špatná srážlivost krve. Špatná srážlivost krve může být způsobena jednak vlivem vrozené vady, ale může ji způsobit i nemoc.

Funkce krve v organismu

Lidský organismus se skládá z různých tkání, ty zase z buněk. Každá buňka potřebuje ke svému životu přívod živin a kyslíku a musí se zbavovat odpadních produktů své látkové výměny. A právě k tomuto transportu kyslíku slouží krev a oběhový systém. Z toho vyplývá i rozmanitost funkcí krve, která je umožněna právě jejím složením. Skládá se z plazmy, což je základní tekutina, a krevních tělísek, tedy bílých a červených krvinek a krevních destiček, které hrají důležitou roli při stavění krvácení.

Špatná srážlivost krve přináší velké riziko

Krevní destičky spolu s některými bílkovinami obsaženými v plazmě zajišťují srážlivost krve, která je velmi důležitá při zastavování krvácení.

  • K poruchám srážlivosti dochází u lidí, kteří mají poruchy funkce krevních destiček nebo jejich nedostatek.
  • Špatnou srážlivostí krve se také projevuje leukémie.
  • Těžkými krvácivými komplikacemi je provázena také hemofilie, která je způsobena geneticky podmíněným nedostatkem jedné plazmatické bílkoviny, tak zvaného VIII. faktoru srážení krve.

Hemofilie má víc stupňů

Člověk, který má hemofilii, nemusí v důsledku zranění krvácet více než zdravý jedinec, ale krvácí většinou déle. Jeho organismus si nedovede vytvořit tak zvaný krevní koláč, jakousi zátku zastavující krvácení. Tíže hemofilie je u každého postiženého jiná.

  1. Lehký hemofilik nemusí za celý život vůbec krvácet a jeho odchylka se objeví buď náhodně, nebo jako komplikace při větších operacích.
  2. Lidé s hemofilií středního typu krvácejí po úrazech.
  3. Těžká hemofilie se projevuje krvácením bez zjevné příčiny.

Chlapce ohrožuje hemofilie již při příchodu na svět. Projeví se též například při prořezávání zubů a rozsáhlými modřinami a bolestivým krvácením do kloubů a svalů omezuje hybnost dítěte v období prvních krůčků a pádů. Děti s poruchou srážlivosti krve působí dojmem týraných dětí – po těle mají množství modřin.

Dříve hemofilici často umírali v mladém věku na vykrvácení při běžných úrazech. Teprve v posledních desetiletích jsou k dispozici koncentráty VIII. faktoru vyrobené z krevní plazmy nebo pomocí genetického inženýrství, kterými se dá většině hemofiliků účinně pomoci.

Víte, že…

hemofilie se dědila v královských rodinách? Přenašečkou byla i královna Viktorie, nemocí trpěla i carská dynastie v Rusku.

Zanechte odpověď