Špatné hojení ran může být zapříčiněno více faktory: může to být vrozená dispozice, choroba nebo i vnější vlivy. O problému se špatným hojením ran by měl být informován lékař. Co může špatné hojení ran způsobovat? A jaké jsou přírodní prostředky napomáhající hojení ran?
Špatného hojení ran: Možné příčiny
Cukrovka
Příznaky diabetu druhého typu nejsou nijak výrazné, velmi často se zachytí náhodně při laboratorním vyšetření krve a moče z úplně jiného důvodu. Sklon k této chorobě bývá dědičný. Mezi klasické příznaky patří zvýšená žížeň (polydipsie), nadměrné močení (polyurie), častější noční močení (nykturie), celková slabost, únavnost. Častá je obezita. Není vzácností, že se onemocnění projeví až komplikacemi, například poruchami vidění, svědění kůže, bolesti či mravenčení v dolních končetinách, špatné hojení ran.
Kouření
Že nemáme kouřit, je nám zcela jasné. Mezi opakovanými důvody však často chybí ten, že kuřáci většinou mívají mnohem větší potíže s hojením ran než lidé ukázněnější. Nežádoucí změny, které způsobuje nikotin v organismu, mají za následek i pomalejší zásobování poraněných míst kyslíkem a pacientovo tělo navíc hůře hospodaří s vitaminy.
Nedostatek zinku
Zinek patří mezi důležité stopové prvky a jeho nedostatek v lidském organizmu způsobuje například špatné hojení ran a malou odolnost kůže vůči virům.
Životní styl
Pokud se rány špatně hojí, může to být způsobeno špatnou životosprávou.
Příroda pomáhá: Babské rady
- Vitamin C. Zvyšuje odolnost proti infekci, nádorovým onemocněním, napomáhá hojení ran.
- Lžičník lékařský (Cochlearia officinalis). Teprve když byl objeven vitamin C, jehož nedostatek je jednou z příčin nemocí, zjistilo se, že lžičník lékařský obsahuje stejné množství vitaminu C jako třeba pomeranče. Další jeho význačnou schopností je hojení ran a vředů.
- Chlorela. Tato řasa má vysoký obsah proteinů a chlorofylu a působí výborně při detoxikaci těla a na zlepšení zažívání. Chlorela je přírodní „superpotravinou“, protože obsahuje 60 procent proteinů, všechny vitaminy B, vitaminy C a E a stopové prvky včetně vápníku, hořčíku, mědi a železa. Díky obsahu chlorofylu poskytuje ochranu před řadou toxinů a podporuje hojení ran.
- Třezalka tečkovaná. Třezalkový čaj se používá na popáleniny i na špatné se hojící rány.
- Podběl léčivý. Zevně se používá odvaru k hojení ran. Čerstvé listy se používají při revmatismu k obkládání bolavých kloubů.
- Měsíček lékařský. Nálev ze dvou lžiček drogy na čtvrt litru vody se používá na špatně se hojící rány, bércové vředy a plísně.
- Hluchavka bílá. Nálev nebo odvar z květů (čtyři lžičky na čtvrt litru vody) působí protizánětlivě. Používá se zevně k obkladům špatně se hojících ran, křečových žil a otoků.
- Citron. Oblíbené sytě žluté plody obsahují kyselinu askorbovou neboli vitamin C a kyselinu citronovou. Obě napomáhají urychlovat hojení ran i kostí.
- Med. Již staří Řekové používali k hojení ran medovou mast. Med totiž obsahuje antibiotické a sekreci podporující látky. Použití: Menší odřeniny, hnisání, záněty a vyrážky se natřou medem a přelepí náplastí.
- Přeslička rolní. Bylina obsahuje víc minerálů než většina rostlin a je obzvláště bohatá na křemík, který naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby vybudovalo zdravé kosti, chrupavky, nehty a vlasy. Kyselina křemičitá je také důležitá pro kůži a při hojení ran.
- Rozmarýn. Používá se pouze zevně, napomáhá k lepšímu prokrvení kůže a hojení ran.
Pomocník z lékárny
Panthenol (neboli kalciumpantotenát, kyselina pantotenová či vitamín B5) je vitamín ze skupiny B. Jeden z jeho nejvýznamnějších efektů je ten, že pomáhá při špatném hojení ran.