Špekové knedlíky jsou jedním z jídel, o němž by se mohl vést spor: Patří špekové knedlíky do kuchyně české, německé, tyrolské či rakouské? Protože víme, že až do roku 1918 jsme jako národ žili v Rakousku (Uhersku), asi se soutěže o původ špekových knedlíků tiše odhlásíme. Vždyť už samotný název špekové knedlíky – Speckknödel – napovídá, kde je tato nadnárodní krmě doma. Jak připravit špekové knedlíky, Speckknödel?
Špekové knedlíky, Speckknödel, rakouské dědictví
V Rakousku je můžeme dostat jako vložku silného hovězího bujonu. Anebo se zelím. U nás se špekové knedlíky podávají dost často jako samostatné jídlo, jen s dušeným špenátem, anebo s dušeným zelím. V restauracích se někdy špekové knedlíky podávají jako příloha k různým gulášům či ragú, dost často zvěřinovým.
Špekové knedlíky se připravují nejen u nás, na Slovensku a ve své domovině – v Rakousku, ale znají je též v Jižním Tyrolsku nebo v Bavorsku.
Špekové knedlíky: Recepty
Rakouský recept na špekové knedlíky
- 300 g starší bílý toustový chleba, 1 polévková lžíce másla, 2 vejce, 2 polévková lžíce jemně nasekané petrželky, polovina nakrájená cibule, 100 g uzené slaniny, 2 polévková lžíce mouka, sůl, mléko podle potřeby, pažitka na ozdobu.
Příprava: Chléb nakrájejte na malé kostky a vložte do misky. Slaninu nakrájejte velmi jemně a přidejte do chleba. Na másle osmažte cibuli. Vejce rozšleháme s trochou mléka, promícháme sůl a petržel a přelijeme chléb. Nechte půl hodiny odpočívat. Přidejte mouku, sůl, cibuli a případně mléko. Mokrýma rukama vytvořte knedlíky (8–10) a vařte je ve vroucí osolené vodě asi 15 minut.
Vydatné slaninové knedlíky podávejte buď suché se salátem nebo ve vydatné masové polévce.
Zdroj: www.gutekueche.at
Špekové knedlíky podle Kluků v akci
- 250 g anglické slaniny vcelku, 1 lžíce sádla, 4 starší housky, 400 g hrubé mouky, asi 3 dl vody, sůl, hrst petrželky.
Příprava: Slaninu nakrájíme na kostičky a v hlubší pánvi vypečeme (pokud není příliš prorostlá tukem, přidáme sádlo), poté stáhneme z ohně. Ke slanině přidáme na kostičky nakrájené housky, promícháme a necháme tuk prosáknout do housek. Z hrubé mouky, trochy soli a vody vymícháme polohusté těstíčko, do něj vmícháme housku se slaninou, přidáme hrst nasekané petrželky a necháme 15 minut odpočinout. Z těsta tvarujeme malé kulaté knedlíky o průměru asi sedm cm, ruce si přitom namáčíme ve studené vodě.
Knedlíky vaříme v osolené vodě 10−12 minut, po vyjmutí je roztrhneme napůl a podáváme je se zelím, přelité dozlatova osmaženou cibulkou.
Zdroj: Kluci v akci
Tiroler Speckknödel: Das Original Rezept zum Nachkochen
- 5 starých rohlíků nebo 250 g bílého toustového chleba, sůl. 250 ml mléka, 2 vejce, 3 lžíce strouhanky, 80 g slaniny, velmi jemně nakrájené na kostičky, 30 g másla, pažitka, slaná voda, 1½ l zeleninového nebo hovězího vývaru.
Příprava: Nasekané pečivo zalijte teplým mlékem a nechejte několik minut nechte vsakovat. Mezitím si na másle opečte slaninu. K pečivu přidáme zbývající mléko, vejce a kostičky slaniny, dochutíme solí a vše ručně promíchejte. Vmíchejte strouhanku. Pokud je těsto příliš vlhké, přidejte víc strouhanky. Mokrýma rukama vytvarujte 8–12 knedlíků stejné velikosti a nechte je 10-15 minut ponořit do mírně vroucí osolené vody.
Tyrolské slaninové knedlíky vložte do velké mísy, přelijte je vývarem a posypte pažitkou. Podávejte se zelným salátem.
Zdroj: www.blog.tirol