Vyšetření spermiogramu je jednou z prvních procedur, které podstupuje neplodný pár. Spermiogram muže zatěžuje jen minimálně a je nebolestivý, na rozdíl od některých vyšetření, kterým se musí podrobit jeho partnerka. Přesto s tím muži kvůli studu často otálejí.
Potvrzený spermiogram je důležitý pro další postup léčby páru marně toužícího po dítěti. Jsou-li spermie zcela zdravé, může se veškerá další pozornost věnovat pouze problémům na straně ženy. Naopak vykazuje-li spermiogram abnormality, je třeba začít s léčbou nejprve u muže. Žena je tak – alespoň prozatím – ušetřena nepříjemných a leckdy bolestivých vyšetření (například průchodnosti vejcovodů apod.).
Jak na pravdivý spermiogram
Aby byly výsledky spermiogramů co nejspolehlivější a nejobjektivnější, je třeba dodržet několik základních pravidel. Tím prvním je absence sexu (a to i masturbace). Doporučeny nejsou ani horké koupele a návštěva sauny stejně jako jakýkoli alkohol. Nebezpečná je i vysoká hladina stresu a adrenalinu (zvláště u vrcholových sportovců).
Vzorek spermií je obvykle nutné poskytnout přímo na pracovišti kliniky. Pro klienty jsou tu připraveny speciální kabinky s lechtivými filmy nebo časopisy, které mají navodit tu správnou atmosféru. Ve výjimečných případech lze sperma přinést i z domu a to ve speciální sterilní nádobce a do jedné hodiny po ejakulaci.
Vyjdou-li hodnoty spermiogramu špatně, je zájemce obvykle pozván na nový odběr za 2-4 týdny, aby byly vyloučeny možné negativní vlivy (stres, nemoc, únava apod.). Vyšetření spermiogramu v rámci léčby neplodnosti je vždy hrazeno zdravotní pojišťovnou. Pokud o něj muž zažádá bez doporučení, musí ho celé uhradit sám.
Spermiogram – tabulka hodnot
Při vyšetření ejakulátu se sleduje celá řada hodnot a průvodních jevů. Nejde tu jen o pohyblivost spermií, jak se často lidé domnívají. Následující přehled ukazuje hraniční naměřené hodnoty, při kterých je vzorek spermií ještě považován za zdravý. Budou-li vaše hodnoty v jednom nebo více bodech nižší, je třeba začít s léčbou.
Objem ejakulátu – roven nebo větší než 1,5 ml
Celkový počet spermií – roven nebo větší než 39 milionů
Procento pohyblivých spermií – rovno nebo větší než 40 %
Počet spermií v jednom mililitru ejakulátu – roven nebo větší než 15 milionů
Procento progresivně pohyblivých spermií – rovno nebo větší než 32%
Kyselost – rovna nebo větší než 7,2
Všechny limity vycházejí z normy WHO (Světová zdravotnická organizace) platné od roku 2010.
Jak se vyznat ve spermiogramu
Ve zprávě z vyšetření spermiogramu se můžete setkat s mnoha neznámými pojmy, přehled těch nejčastějších najdete níže. Výsledky vyšetření by s vámi ale vždy měl probrat kvalifikovaný lékař!
Asthenozoospermie – snížená pohyblivost spermií
Azoospermie – nepřítomnost spermií v ejakulátu (nulový spermiogram)
Nekrospermie – výraz pro mrtvé spermie (v závorce bývá uvedeno i procento)
Normospermie – normální hodnoty spermiogramu
Oligospermie – snížené množství spermií
Pyospermie – bílé krvinky ve spermatu (obvykle příznak zánětu)
Teratozoospermie – snížené množství spermií normálního vzhledu (tzn. V ejakulátu se vyskytuje i určitě procento spermií zdeformovaných)