Snad každý ženský lékař, porodní asistentka nebo odborná literatura potvrdí, že tak zvané špinění na počátku těhotenství není nikterak neobvyklé. O zabarveném výtoku je ovšem třeba informovat svého ošetřujícího gynekologa
Jak se špinění liší od krvácení?
Že špinění na počátku těhotenství nemusí znamenat nic patologického potvrzují i mnohé ženy, které během těhotenství neměly žádné komplikace, neměly „rizikové“ těhotenství, donosily a porodily zdravé dítě bez vlastní újmy na zdraví, a přesto počátek jejich těhotenství provázel vaginální výtok zabarveného sekretu.
Tak zvaným špiněním je skutečně rozuměn jen nahnědlý nebo slabě narůžovělý hlen, k jehož zachycení není ani třeba silné menstruační vložky (stačí tenká „intimka“, samozřejmě v těhotenství raději bez parfému).
Špinění neprovází krvavý výtok, a to ani „nárazovitě“, ale ani žádná svíravá nebo jiná bolest, která by se mohla přirovnat k počátku menstruace.
O zabarveném výtoku je třeba informovat ošetřujícího gynekologa. Ten určí příčinu jevu a případně učiní léčebné zásahy, kterých ale není vždy třeba. Každopádně – seznámen s konkrétním zdravotním stavem ženy – vysvětlí možné příčiny.
Možné příčiny špinění
Z obecného hlediska lze některé nejčastější příčiny špinění na začátku těhotenství jmenovat.
- Špinění se v některých případech objeví ještě týž měsíc, kdy byla žena oplodněna, a to nejčastěji v termínu, kdy měla mít podle svého menstruačního cyklu menzes. Lékaři tento druh špinění nazývají hormonálním krvácením, i když obvykle ani o skutečné krvácení nemusí jít. Některé ženy tak ve „své době“ pravidelně špiní třeba i několik měsíců (první trimestr).
- Špinění na začátku těhotenství může být také průvodním jevem uhnizďování oplodněného vajíčka v děložní sliznici. Jestliže bylo ženino vajíčko oplodněno, nastává jeho cesta vejcovodem do dělohy, kde se uloží do děložní výstelky, tak zvaně „zahnízdí“. K zahnízdění oplodněného vajíčka dochází přibližně pět až sedm dní po ovulaci. Tento proces může provázet špinění.
- Některé ženy, jejichž cévy jsou křehké, mohou špinit nebo někdy i slabě „kontaktně“ krvácet. Zabarvený výtok se jim objevuje po pohlavním styku nebo někdy i po vaginální gynekologické prohlídce.
Vyhledejte lékaře
Stejně jako u všech jevů v těhotenství, které nejsou, a nebo se nastávající matce jeví, jako normální, je třeba informovat gynekologa. V případě, že je těhotná žena právě v lokalitě mimo dosah svého lékaře, je vhodné vyhledat nejbližší ambulantní gynekologickou nebo lékařskou službu. I kdyby se mělo jednat opravdu jen o o přechodný, banální a nic neznamenající jev, pro zdravý vývoj dítěte a klid matčiny duše není dobré cokoliv zanedbat.