Špinění v těhotenství případně krvácení je největším strašákem nastávajících maminek. Odhaduje se, že nějaká forma ztráty krve provází v prvním trimestru až 50% žen. Někdy ale může špinění v těhotenství znamenat závažnější problém.
Rudé skvrny na spodním prádle každou těhotnou ženu pořádně vyděsí. Je to přirozené. Strach o nenarozené miminko je velký. Je ale dobré vědět, že ne každá stopa krve znamená problémy nebo hrozící potrat.
Špinění v těhotenství – I. trimestr
V prvních třech měsících těhotenství dochází ke špinění poměrně často. Jestliže krev tmavá, zahnědlá a není-li špinění příliš silné (není potřeba použít tampon či vložku), je s největší pravděpodobností všechno v pořádku. Špinění v těhotenství se může objevit již na jeho počátku někdy okolo data očekávané menstruace. Vajíčko se totiž právě zahnizďuje v děloze. Další špinění může přijít vždy v období následujícího měsíčního cyklu. Některé ženy dokonce prvních několik měsíců těhotenství pravidelně menstruují, aniž by to jakkoli ohrozilo dítě. Na vině je obvykle hormonální nerovnováha, která se brzy upraví sama.
Někdy může být příčinou špinění v těhotenství i zranění způsobené pohlavním stykem. Stěny vagíny mohou být vlivem hormonů křehké a náchylné ke krvácení.
Jestliže se přece jen pro svůj klid odhodláte navštívit gynekologa, dostanete nejspíše recept na Ascorutin, který zpevňuje cévy a zabraňuje krvácení a bude vám doporučen klidový režim.
Jiná situace nastává, jestliže je krev jasná, špinění trvá déle nebo ho doprovázejí bolesti břicha. V takovém případě urychleně vyhledejte svého gynekologa nebo zajděte na pohotovost. Může to být signál blížícího se potratu, kterému lze v některých případech ještě předejít.
Špinění v těhotenství – II. trimestr
Krvácení či špinění v těhotenství ve 4-6 měsíci mají obvykle na svědomí změny placenty. Někdy se může začít placenta uvolňovat. Problémem může být i tzv. vcestné lůžko (placenta praevia). Jedná se o stav, kdy se plodový koláč nachází příliš nízko a zasahuje nebo úplně překrývá děložní hrdlo. V takovém případě je doporučena hospitalizace těhotné ženy. Problém se někdy sám úplně upraví, v jiných případech je nutný císařský řez.
Příčinou špinění v těhotenství může být také syndrom mizejícího dvojčete. Tento stav provází přibližně 20% všech vícečetných těhotenství. Jeden plod obvykle z nezjištěných příčin zemře a jeho obal je vstřebán druhým dítětem nebo samotnou matkou.
Ale ať už je příčinou špinění cokoli, vždy je v tomto období doporučována návštěva lékaře.
Špinění v těhotenství – III. trimestr
V 7-9 měsíci těhotenství znamená jakékoli špinění či krvácení obvykle závažný problém. Nezřídka jde o známku blížícího se porodu, proto je vždy nutné vyhledat lékaře, nejlépe přímo v porodnici. Jestliže že krvácení velmi masivní (a to platí i pro II. trimestr), neváhejte a přivolejte rychlou záchrannou službu. V ohrožení může být nejenom vaše dítě, ale i vy.