Tuto situaci zřejmě předpokládáme spíše u dětí v případě, kdy se jim mléčný zub v ústech uvolní a může být spolknut. Může se to však snadno stát i dospělému třeba při pádu, kdy je uražen celý zub nebo jeho část. Je třeba řešit následně situaci s odborníkem? Hrozí nějaká zdravotní rizika?
Spolknutí nebo vdechnutí
Klasickou situací bývá, že zub je uvolněn z lůžka a vypadne. Může se též stát, že si zub nebo jeho část urazíme a následně spolkneme. Zejména je nutné odlišit spolknutí zubu od jeho vdechnutí. Zde je již nutné vyhledat okamžitě lékaře, který zjistí pomocí rentgenu, kam se zub dostal a následně jej odborně odstraní.
Průchod trávicím traktem
Spolknutí zubu je obvykle bez dalších obtíží. Zub je schopný projít trávicím traktem a je pak vyloučen z těla se stolicí ven. Pokud se jedná o část uraženého zubu, je vhodné zub nalézt, protože jej lze využít při rekonstrukci poničeného zubu.
Rizikovou situací je zde usazení spolknutého zubu v červovitém výběžku střeva a vznik zánětu slepého střeva. Toto se však stává opravdu velmi výjimečně. Známkou je zejména bolest na pravé straně podbřiška, dále nechutenství, zvracení, někdy i zvýšená teplota. Zde je samozřejmě nutná hospitalizace, kdy je stav sledován a v případě potřeby provedena operativní léčba.
Nutné vyšetření chrupu
K návštěvě lékaře však může dojít nejen z důvodu spolknutí zubu, ale i krvácení z úst. Pokud nepřestává krvácení v místě, kde se zub uvolnil, vyhledejte zubního lékaře. Stejně tak se vyplatí provést kontrolu celého chrupu, pokud jste si zub urazili při výraznějším nárazu. Zubař prohlédne celkový stav a zjistí, zda nedošlo též k poškození dalších struktur v ústech.