Tak zvaně sražená buchta může mít několik podob. Za sraženou buchtu označíme například moučník z kynutého těsta, který po upečení není kyprý, a vykazuje na řežu horizontální vrstvu tuhé nevykynuté hmoty. Vrstvě se obecně říká „brousek“. Sražená buchta ovšem být i moučník z třeného těsta, které během pečení „nenaskočilo“ a ze všeho nejvíc se podobá plátu mechové gumy.
Víme, proč se buchta srazí
O příčinách sražení buchty bylo už napsáno mnoho řádků. A je celkem možné, že důvody „proč se buchta srazila“ autorka nepovedeného moučníku zná. Mohlo to například mimo jiné být:
- Špatné nakládání s teplem v troubě (otevírání trouby během pečení)
- Vada kypřícího prostředku (kvasnic, prášku do pečiva)
- Rozdílná teplota použitých surovin při zadělávání těsta („odražená“ vejce a ledové mléko nebo podobně)
- Rychlé chlazení hotového moučníku (teplotní šok po upečení).
Co s upečenou sraženou buchtou.
Co je to ovšem platné, když na nás z plechu „smutně kouká“ sražená buchta? „Takových surovin jsme použili, tolik peněz to stálo! Mám ten nepodarek vyhodit?,“ pomyslí si mnohá hospodyňka.
Není třeba sraženou buchtu vyhazovat. Sraženou buchtu lze recyklovat. Výsledek takové recyklace se neobjeví okamžitě, ale…
Upečené kynuté těsto
Sražená vánočka, mazanec, briošky. Pokažené, ale už upečené neplněné výrobky z kynutého těsta můžeme nakrájet na plátky a okamžitě je použít na výrobu žemlovky (zemlbáby). Nebo je nakrájíme a preventivně necháme uschnout (aby nezplesnivěly) a použijeme na žemlovku později.
Případně nakrájíme, necháme důkladně vyschnout a umeleme na strouhánku. Při strouhání (mletí) se vůbec nepozná, že výrobek hyzdil brousek, že bylo těsto sražené. Sladkou strouhanku využijeme třeba do jablečného závinu, anebo ji opečeme a sypeme jí sladká jídla (ovocné knedlíky, nudle, šišky…)
Sražené pečené třené těsto
Sražené pečené třené těsto poslouží okamžitě k přípravě nějaké sladké hmoty na nepečené zákusky. Nepodařený výrobek rozdrobíme, přidáme vejce, máslo, rum, nějaké jádroviny… Podle vlastních zkušeností nebo podle příslušného receptu vyrobíme nepečené těsto, a z něj nový výrobek. Bude jiného typu než původně zamýšlený, ale suroviny nepřijdou nazmar.
Sražený litý perník
Právě tak lze naložit s upečeným sraženým těstem na perník. Pokažený perník je možno také usušit a rozemlet (nastrouhat) na perníkové drobečky. Jejich použití je široké (od buchet se šťavnatou náplní po sypání sladkých jídel).