Srážení prádla v sušičce

Jde o velmi praktický domácí spotřebič, ovšem mát taky své mouchy. Mezi ty nejčastější rozhodně patří srážení prádla v sušičce. Jak se mu dá předejít a co dělat v případě, že se i přesto „zadaří“?

Srážení prádla rozhodně není až tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Pokud by tímto výrazným nešvarem trpěly všechny spotřebiče tohoto typu, nikdo by si je jednoduše nekupoval. Navíc vám sušičky dokáží ušetřit v domácnosti spoustu času. Stačí si jen vzpomenout na to, kolik času byste strávili věšením prádla nebo jeho žehlením. To totiž při vytažení ze sušičky v naprosté většině případů není potřeba.

Nejdříve se podívejte na cedulky

U některých typů látek srážení prádla předejít jednoduše nelze. A to proto, že rozhodně nejsou vhodné pro sušičky. A jak to poznat? Podívejte se na textilní cedulku, kterou na sobě vaše oblečení mát (tedy pokud nemáte tu smůlu a nepořídili jste si ho bez ní např. ze sekáče). Ano, i pro sušičku existuje zvláštní značka. Jde o kolečko ve čtverci. Jestliže je přeškrtnuté, pak na sušení prádla v tomto spotřebiči raději zapomeňte. A pokud se pro něj přece jen rozhodnete, budou veškeré další důsledky jen a jen na vaše riziko.

Co použít místo aviváže

Využijte speciální sušící programy

Záleží také na tom, jakou sušičku máte. Jestliže je vaší společníci již několik let a už v době nákupu nepatřila právě k nejmodernějším, tak do jejích útrob určitě nevkládejte nejrůznější materiálové směsi – zejména kombinace vlna a bavlna je problém, takže na sušení kabátů a podobných kousků rychle zapomeňte.

Naopak moderní sušičky nabízejí mnoho speciálních programů – na bavlnu, na hedvábí apod., které se do sebe liší nejenom délkou, ale i použitou teplotou. A co dělat v případě, že se při volbě programu netrefíte? Ano, může se to stát. V takovém případě prádlo po vytažení ze sušičky okamžitě natáhněte v ruce. Ve většině případů to pomůže. Znamená to však, že je třeba oblečení vyjímat ihned po skončení sušícího cyklu. Bude-li v bubnu ležet půl dne, příliš s tím už nenaděláte.

Rada navíc: o číslo větší oblečení

U některých materiálů je však srážení chtě nechtě neoddělitelnou vlastností. Typické je to zejména pro bavlnu s vysokou gramáží. A jak si s tím tedy poradit? Bavlněná trička a mikiny vždy kupujte o číslo větší. Budete tak už se srážením počítat a a po prvním vyprání a usušení se vaše oblečení srazí přesně na takovou velikost, jakou potřebujete.

Ovšem u ponožek a podobných velmi elastických kousků tato rada neplatí. Ty se obvykle srazí až příliš. Pro sušení v sušičce se tedy rozhodně nehodí. Raději je usušte pěkně postaru na věšáku s kolíčky. A tatáž rada platí i pro spodní prádlo, podprsenky nebo sportovní oblečení. To vše nesmí se sušičkou přijít do styku.

Zanechte odpověď