Traduje se, že štěnice žijí zejména tam, kde je nepořádek, že si je často domů přinesou lidé, kteří vybírají odpadky a že prevencí proti štěnicím je udržovat pořádek a neskladovat staré věci. To je sice pravda, ale ne celá. Štěnice se totiž mohou usadit v té nejčistotnější domácnosti, v luxusním hotelu nebo dokonce i ve zdravotnickém nebo sociálním zařízení. Jedinou podmínkou je, aby v objektu přespával člověk, respektive teplokrevný živočich. Tento malý lezoucí hmyz, který se velice rychle dokáže přemisťovat z místa na místo, se zdržuje především v teple.
Výskyt štěnic v příbytcích
Zdálo by se, že se štěnice v současné době vyskytují jen zřídka, a že jejich výskyt se rovná malé hygienické katastrofě. Nedostatek informací často vede ke zbytečné panice mezi veřejností. Bohužel, ani moderní doba nezabránila výskytu štěnic, jen se jimi nikdo nechlubí. Na veřejnost prosáknou informace opravdu jen tehdy, kdy štěnice zamoří například celý obytný dům. Živnou půdou pro jejich rozmnožení bývá starý nábytek, obrazové rámy, tapety na stěnách, dřevěná podlaha pokrytá starým linoleem… Přinést do domu je však mohou i lidé, kteří si libují ve vybírání věcí v bazarech a jiných obchodech s použitým zbožím.
Co o štěnici víme
- Štěnice je malá ploštice. Samci dorůstají do velikosti šesti a samice až devíti milimetrů.
- Většinou mají oranžovou až tmavě hnědou barvu s pruhem jako vosa. Pokud však štěnice delší dobu nepřijímají potravu, jsou ploché a téměř průhledné.
- Živí se krví nejen lidí, ale také teplokrevných zvířat, mezi něž patří například psi nebo kočky. Vydrží hladovět i několik měsíců.
- Při sání, které trvá podle velikosti hmyzu tři až patnáct minut, je nic nedokáže vyrušit.
- Nejaktivnější je při asi sedmadvaceti stupních Celsia. Vyšší teplota štěnici již unavuje. Hyne však až při minus sedmnácti stupních.
- Lidé ji mohou nalézt ve škvírách nábytku, pod matracemi a všude tam, kde je teplo.
- Přítomnost štěnice v bytě prozradí její trus, což jsou malé červenohnědé tečky.
Kousnití štěnice – možné nemoci
Kousnutí štěnice není jen nepříjemné, ale může způsobit i onemocnění. V našich podmínkách to jsou především různé alergické reakce, z nichž nejzávažnější může být až anafylaktický šok, a nebo druhotné kožní infekce vzniklé po rozškrábání postiženého místa. U některých lidí se mohou po napadení štěnicí objevit zvýšené nebo i vysoké teploty. V částech světa, kde je promoření štěnicemi značné (například v Jižní Americe) šíří tento hmyz i životu nebezpečné zárodky – trypanosomy. Tito prvoci přenášení štěnicemi jsou tvořeny jedinou buňkou a vyvolávají Chargasovu nemoc. Postižení pociťují ochablost, jako u silné chřipky. Po několika týdnech se jim zdá, že všechno přešlo, ale trypanosomy se množí a škodí v těle ještě celá léta. Srdce se znaví, pomalu vynechává až přestane tlouci. Také mozek a střeva jsou poškozovány stále více. Štěnice přepadá spící lidi. Kousne a zároveň zanechá na oběti svůj výkal. Ve výkalu se to hemží trypanosomy. Když se pak člověk ve spaní poškrábe, dostane se štěničí výkal do rány po kousnutí a infekce je zanesena.
Likvidace štěnic
Štěnice jsou velmi úporné. Jestliže se v bytě objeví, je nejlepší kontaktovat místně příslušnou hygienickou stanici s žádostí o radu. Hygienici mají obvkle kontakty na spolehlivé deratizační firmy, které mají s hubením štěnic zkušenosti.
2 komentáře
Dobrý den,je možno,aby se štěnice zdržovaly pouze v jedné místnosti?