V posledních několika letech se k nám rozšířilo pěstování stévie sladké, jejíž lístky v čerstvé i sušené podobě jsou používány jako náhražka cukru. Stévie je ceněna hlavně kvůli tomu, že je na rozdíl od cukru nekalorická a je vhodná i pro diabetiky.
Původ stévie
Stévie sladká, nazývaná též stévie cukrová nebo sladká tráva, pochází z tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Tuto rostlinu jako první využívaly indiánské kmeny z oblasti dnešní Brazílie. Stévie uplatňovaly v přírodní medicíně – a to jako ústní vodu, proti pálení žáhy a proti cukrovce.
Rozšíření stévie
Stévie sladká se v současnosti používá jako sladidlo prakticky po celém světě. Hodně oblíbená je například ve státech východní Asie, v Jižní Americe, Izraeli nebo USA. Objevili ji také někteří čeští pěstitelé.
Pěstování stévie sladké
Stévie sladká je větvící se trvalka, která v dospělosti dorůstá až do výšky 80 centimetrů. Její listy a stonky jsou jemně ochlupené. Pokud se pustíte do pěstování této rostliny, počítejte s tím, že budete využívat právě její listy jedinečných vlastností.
Bylinková zahrádka
Sazeničku stévie sladké si můžete na jaře vysadit třeba do své bylinkové zahrádky. Zkušení zahrádkáři upozorňují, že v tomto případě je třeba rostlinku umístit do mírného stínu a dopřát jí kvalitní zahradní substrát s vyšším obsahem humusu.
Jelikož je stévie velmi náročná na teplo a vyžaduje teploty nad 25 stupňů Celsia, umístit ji samozřejmě můžete i do skleníku. Pokud ovšem budete tuto rostlinu pěstovat v bylinkové zahrádce pod širou oblohou, musíte ji vždy nechat přezimovat při teplotě 8 až 14 stupňů Celsia. Mrazy by totiž jinak stévii zničily.
V květináči na parapetu
Stévie sladká je k dostání v zahradnictvích či ve velkých květinářstvích. Když se takto zakoupenou rostlinku rozhodnete pěstovat doma, zasaďte ji do květináče, který bude umístěný na východním parapetu.
Počítejte s tím, že ve stévii se sladké látky tvoří tehdy, když má rostlina dostatečný příjem světla a tepla.
Význam stévie sladké
Kvůli čemu je stévie sladká tak ceněna?
- Používá se jako náhražka cukru, která je ovšem téměř nekalorická.
- Jako sladidlo nepřispívá ke tvorbě zubního kazu.
- Jako sladidlo je vhodná také pro diabetiky.
- Ve stévii jsou obsaženy glykosidy steviosid a rebaudiosid. Ty jsou v čisté podobě dokonce 200 až 300krát sladší než cukr.
Víte, že?
I když si stévii sladkou doma v květináči nebo venku na zahradě nevypěstujete, můžete si s ní osladit kávu nebo čaj. Stačí totiž zavítat do bylinkářství nebo do obchodů se zdravou výživou, kde je k dostání v sušené formě.