Je jasné, že cokoliv se nám děje zrovna s jazykem, budeme to intenzivně vnímat a bude nás to dost obtěžovat. Přece jen jíme několikrát denně a pijeme průběžně, takže když nás při této činnosti něco omezuje, jen stěží na nepříjemný vjem zapomeneme. Ideální variantou je odstranit příčinu potíží a nenechat si snižovat kvalitu každého prožitého dne.
Potravinové alergie i zánět
Nepříjemné pocity na jazyku se objevují při nemocech trávicí soustavy (zejména žaludku, střev, slinivky). Příčinou mohou být také alergie na potraviny, cukrovka, snížená funkce štítné žlázy nebo nedostatek vitamínů.
Nejčastějším důvodem pálení a štípání však je zánět jazyka. Ten může postihnout jen jeho část nebo jazyk celý. Jazyk může být zarudlý, cítíme na něm pálení, řezání, může být změněno vnímání chuti. Pokud by byl jazyk poraněn a do místa se dostala infekce, bývá tato část oteklá, zarudlá. Infekce se může šířit dál, až dojde ke zvýšení teploty těla, zduření mízních uzlin. Na jazyku mohou být začervenalá místa, může mít odlišnou barvu, někdo může mít i pocit, že ho jazyk svědí.
Zjištění původu obtíží
Pokud je to možné, dbáme v první řadě zejména na odstranění příčiny, která ke vzniku obtíží vedla. V případech, kdy je za štípání jazyka zodpovědné jiné onemocnění, je nejprve nutné ho vyléčit. Spolu s dalšími nepříjemnostmi by měly vymizet i obtěžující pocity na jazyku. V diagnostice mohou pomoci laboratorní vyšetření a odběry, při podezření na onemocnění trávicí soustavy se uplatňuje gastroskopie nebo koloskopie.
K zánětu jazyka může dojít po jeho poranění (třeba zubními protézami nebo zubním kamenem). Může se jednat o následek popálenin, reakce na léky nebo na určitá jídla. Zánět může být způsobený viry, bakteriemi nebo plísněmi.
Zásady stravování
Při potravinových alergiích je nutné zjistit, na co přesně tělo reaguje. Je pak možné doporučit konkrétní dietní opatření. Při většině postižení trávicí soustavy přichází ke slovu režimová opatření v podobě omezení alkoholu, nikotinu a různých dráždivých pochoutek. Může pomoci doplnění vitamínů – pokud je porušena vstřebávací funkce střeva je možné toto provést injekční formou.
Pomohou prášky i bylinky
Při zánětu se osvědčují výplachy odvarem z heřmánku nebo třezalky. Při onemocnění je třeba dbát na stravu takovou, aby nemoc ještě víc nedráždila. Pokud se jedná o alergickou reakci a stav je vážný, bývají podávána antihistaminika a kortikoidy. Pokud se jedná o zánět bakteriálního původu, léčbu zajistí antibiotika.
1 komentář
už druhým rokem se mě dělají na rukou modřiny …v lékárně mě udělali mast,ale modřina zmizí za 3 týdny a bez ní to samé…stačí se lehce uhodit nebo si dát přes ruku nákupní tašku a je modřina jak hrom….někdy ani nevím jak jsem k ní přišla…….koupila jsem si v lékárně vitamín K2 myslíte že jsem udělala dobře.? je mě 71 let.