Špatně fungující štítná žláza patří mezi velmi časté poruchy metabolismu. Štítná žláza produkuje hormony, bez nichž nemohou tělní buňky rozkládat uhlohydráty. Buňky tak nedostávají potřebnou energii a mohou odumírat. Poruchy štítné žlázy mohou mít oba póly – problémem je její snížená i zvýšená funkce. Nesprávně fungující štítná žláza způsobuje neplodnost, poruchy vývoje u dětí, neschopnost soustředění, snížení inteligence, vypadávání vlasů. Správnou funkci štítné žlázy ovlivnuje především dostatečný přísun jodu. Vyjímku tvoří poruchy podmíněné dědičně.
Postižením trpěli zejména horalé
Štítná žláza vytváří hormony, které zasahují do látkové výměny všech buněk v organismu – tu zrychlují nebo zpomalují. U děti mají vliv na růst a diferenciaci (proces vyzrávání) tkání a mozku (v kritickém období do jednoho roku po narození).
Při nedostatku jodu se štítná žláza nejprve zvětšuje, vzniká struma („vole“) a poté činnost štítné žlázy klesá, takže tělesným tkáním se hormonů nedostává podle jejich potřeby.
Poruchy vedou ke vzniku komplexu chorob z hormonálního nedostatku. Tyto následky postihovaly Evropu ještě začátkem 20. století jako takzvaný „endemický kretenismus“ (vyskytující se v určitých oblastech), a to zejména v horských loklitách, ve velké vzdálenosti od moře (přirozený přísun jodu). Projevovaly se poruchami růstu, mentálního vývoje, hluchoněmostí, neurologickými příznaky, poruchami kardiovaskulárního systému a zvláštním vzhledem. Na našem území byly tyto problémy odstraněny jodidováním kuchyňské soli.
Poruchy funkce štítné žlázy jsou komplikací i v těhotenství. Neléčené by mohly způsobit narušení vývoje plodu ještě v matčině těle.
Poruchy činnosti štítné žlázy mohou u dětí i dospělých zapřičinit neschopnost soustředění, oslabení paměti, deprese, snížení tělesné výkonnosti až únavový syndrom. Ženy často trpí poruchami plodnosti: nepravidelný menstruační cyklus, samovolné potraty. Špatně fungující štítná žláza dále způsobuje suchou kůži, lámání a vypadávání vlasů, ale i poruchy růstu, tělesného, duševního a pohlavního vývoje.
Štítná žláza: Poruchy obvykle spraví jod
Poruchy činnosti štítné žlázy lze většinou odstranit zvýšeným příjmem jodu. V některých případech (zejména jedná-li se o geneticky podmíněné potíže) bývá štítná žláza léčena dodávání předepsaných hormonálních přípravků.
Projevy a příznaky zvýšené funkce štítné žlázy
- Nervozita
- Střídání nálad z nadšení až po sklíčenost
- Špatný spánek, noční probouzení
- Časté „bublání“ nebo „kručení“ v břiše
Projevy a příznaky snížené funkce štítné žlázy
- Slábnoucí vlasy
- Neustávající únava a slabost
- Zácpa
- Stálý pocit chladu
- Křeče v lýtkách nebo v jiných svalech
- Noční probuzení se ztuhlou („brbící“) rukou, bolest prstů na rukou, mravenčení v nich.
- Silná nebo dlouhotvající menstruace
- Narušená schopnost koncentrace
- Zhoršení sluchu
- Svalová ztuhlost
- Přibírání na váze bez zvýšeného příjmu potravinovy
- Hlubší hlas, chraptění bez nachlazení
Víte, že…
… nedostatečná funkce štítné žlázy či může podstatně snížit sexuální potřebu?
…nedostakem jodu trpí i býložravci, a tak není zvláštností třeba tele se zvětšenou štítnou žlázou („voletem“).
2 komentáře
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jestli je možné,že podle krve štítná žláza v pořádku,ale příznaky jsou stejné ,jak se zde píše….padaní vlasů,řas i obočí,unava špatný spánek-nesoustředěnost ,křeče..Díky Lenka