Poruchy spánku, podrážděnost, vnitřní neklid dostavující se bez zjevného důvodu – to jsou pouze některé příznaky, které signalizují nadměrnou činnost štítné žlázy. Onemocnění štítné žlázy je možné označit z větší části za chorobu s velkým sklonem k dědičnosti.
Štítná žláza: příznaky by měly varovat
Ve většině případů ovšem jde o důsledek nedostatku jodu, který štítná žláza potřebuje k tomu, aby produkovala hormony thyroxin a trijodthyronin. Ty určují, jak rychle dokáže tělo přeměnit potravu na energii. Jestliže štítná žláza není schopna „posbírat“ z krve dostatečné množství jodu, pokouší se vyrovnat jeho nedostatek vlastním růstem: rozmnožuje a zvětšuje své buňky. Přitom mohou vznikat malé zduřeniny, v nichž se tvoří nadměrné množství hormonů. Díky tomu probíhá přeměna potravy v energii na „plné obrátky“ a to má za následek vnitřní neklid. Z dalších projevů této zdravotní odchylky lze ještě uvést například rychlejší bušení srdce, průjmy či úbytek hmotnosti.
Důležitost štítné žlázy
Onemocnění štítné žlázy jsou komplikovanými chorobami ne proto, že by byla obtížně léčitelná, ale z důvodu obtížné vysvětlitelnosti velmi širokého problému, který toto onemocnění přináší a který má vliv na celý organismus. Štítná žláza je orgán umístěný v oblasti krku, který produkuje dva hormony, a to tyroxin a trijodtyronin. Je to orgán nesmírně důležitý pro celkové správné fungování organismu. Je zodpovědný za tělesný metabolismus, čili hospodaření s živinami, energií, teplem, má velice úzkou vazbu na fertilitu (plodnost) u žen a kardiovaskulární aparát. V těle v podstatě neexistuje orgán a orgánový systém, který by nějakým způsobem nebyl ovlivněn štítnou žlázou.
Poruchy funkce štítné žlázy
Další možností onemocnění štítné žlázy jsou poruchy funkce. Štítná žláza může být hyperfunkční (vylučuje nadměrné množství hormonů), nebo hypofunkční (tvoří nedostatečné množství hormonů). Zde není absolutně žádná závislost na tom, jestli postižený má strumu zvětšenou, nebo ne. Vztah mezi funkcí a anatomickými poměry není vůbec žádný. Co se týká vrozené nedostatečné funkce štítné žlázy (hypofunkce), tak dříve tento problém existoval v některých oblastech republiky, velmi často například na Valašsku. Když člověk nedostatkem hormonů štítné žlázy trpí od dětství, vede to k poškození centrálního nervového systému a ke kretenismu. Toto nebezpečí je dnes již eliminováno, protože každý kojenec je hned po narození otestován na hladiny hormonů štítné žlázy. V případě, že je jich nedostatek, začnou se do organismu okamžitě doplňovat a dítě se vyvíjí naprosto normálně. Celý život ovšem musí hormony štítné žlázy užívat.
Včasné podchycení choroby
Pokud máme podezření, že se naše štítná žláza nápadně zvětšuje, je vhodné poradit se s lékařem. Stejně jako při ostatních onemocněních i v případě poruchy její funkce je léčba rychlejší a úspěšnější, pokud pacient přijde v počátečním stadiu.
Při léčení štítné žlázy existuje řada možností. Kromě homeopatických terapií je to léčba medikamentózní, kdy podávaný lék brzdí produkci hormonů. Řešením může být ovšem i radioaktivní „jodový koktejl„, který část nadměrně pracujících buněk ničí, nebo operativní zmenšení štítné žlázy.