Stratifikací se v pěstitelství nazývá umělý proces, při němž dozrávají semena některých rostlin, která by by jinak nevzešla – nevyklíčila. Stratifikace semen napodobuje přírodní podmínky, kterými by semena prošla, kdyby se rostlina rozmnožovala planě. Technologie stratifikace semen mohou být různé a liší se pro rozličné druhy rostlin.
Důvody stratifikace semen
Ne všechna člověkem sklizená semena mají schopnost vyklíčit po zasazení do země.
- Příklad: Ořech je plodem ořešáku. Když na podzim spadne, člověk jej sebere a nechá uschnout. Kdyby chtěl na jaře ořech zasadit do země, nevyklíčí. V přírodě by totiž ořech prožil zimu venku, při nízkých teplotách, zpola zakryt vrstvou listí. Semeno by dál dozrávalo a získalo by schopnost klíčit.
Připravit uměle pro semena stejné podmínky, jako je mají v přírodě, by organizačně bylo velmi náročné:
- Semena by musela být uložena v hrabance, která by byla teplá a vlhká,
- později by musela promrznout,
- dva roky by se musela udržovat optimální vlhkost, aby semena nevyschla.
- Pěstitel by musel semena chránit pře napadením škůdci, hlodavci, ptáky.
- Ochrana výsevu by byla náročná a málo efektivní.
Protože není efektivní, aby lidé čekali, která semena přirozenou cestou vzejdou a protože ve volné přírodě na semena zhoubně působí i jiné faktory – požer zvěře, mechanické poškození, plísně,silné mrazy a podobně, provádějí pěstitelé řízené dozrávání semen, tak zvanou stratifikaci semen.
Způsoby stratifikace semen
Aby mohli pěstitelé produkovat mladé rostliny podle svých potřeb a plánů, je třeba znát vlastnosti a schopnosti přežít a vyklíčit v požadovaném čase. Doba klíčení je různá i u semen čerstvých – v přírodě některé druhy semen vydrží v optimálním prostředí a vyklíčí za dva i tři roky. Vysoké venkovní teploty zvyšují tvrdost semen. To je důvodem, proč velmi často nevyklíčí semena, který jsme si přivezli z tropických krajů, třeba semena týchž rostlin, které ale rostly v našich podmínkách, vyklíčí snadno a bez stratifikace.
- Nejběžnějším způsobem stratifikace semen je jejich uložení do jemného písku při teplot deset až 15 stupňů Celsia. V takovém prostředí semena vydrží delší dobu a je možno jejich výsev odložit z podzimu na vhodnější jarní dobu.
- Hlavně semena okrasných dřevin se stratifikují v písku vlhkém, kde naklíčí a je pak možno vysadit semena, u nichž je další růst zjevný. Vyřadí se tím semena, která z nějakého důvodu klíčivost ztratila (jsou prázdná, poškozená škůdcem a podobně).
- Některé druhy semen potřebu k vyklíčení, aby je tak zvaně „přešel mráz“.
- A jiné druhy semen vyklíčí jedině tehdy, když prošla zažívacím traktem zvířete nebo ptáka. I toto prostředí lze nahradit a procesem stratifikace zefektivnit pěstební práce.
Univerzální rada neexistuje, všechno chce své
Jestliže chceme zejména nějakou dřevinu množit semeny, je nutno seznámit se s charakteristikou semene a se vhodným způsobem jejich stratifikace. Odborné rady jsou k dohledání ve specializované dendrologické, pomologické nebo jiné botanické pěstitelské literatuře. Nebo poradí zkušení odborníci například v lesních a ovocnářských školkách, pěstitelských ústavech a podobně.