Základem výživy kojící matky je především kvalitní strava při kojení, optimální jak z hlediska kvantitativního, tak také kvalitativního.
Není třeba měnit návyky
Strach některých maminek, aby si při dostatečném přísunu potravy při kojení nezkazily postavu, označují odborníci za zbytečné. Při dodržení správných pravidel životosprávy, což není nijak těžko, se může kojící žena stravovat dostatečně, vhodně a nepřibývat na váze.
Při plném kojení by měla žena zvýšit svůj energetický příjem o 500 kilokalorií (2100 kilojoulů). Toto zvýšení by mělo trvat první tři měsíce kojení. Předpokládá se, že asi 840 kilokalorií dodají v prvních třech měsících tukové zásoby vzniklé během těhotenství.
V dalších třech měsících by ženina strava při kojení měla mít o 800 kilokarií víc než je její optimální dávka. Matka má stále ještě dostatek tukových zásob, aby mohla „vykrýt“ i určitý deficit v příjmu potravy.
Co strava při kojení nesmí obsahovat
Kojící matka by samozřejmě neměla kouřit, pít alkoholické nápoje a užívat návykové látky, neboť všechny tyto škodliviny přechází do mateřského mléka. Dítě potom hůře prospívá, projevují se i váhové úbytky, poruchy nervového systému a onemocnění jater. Pokud se matka dobře stará o svou stravu při kojení, jsou v jejím mléce obsaženy vitaminy a protilátky, které chrání kojence před infekčními chorobami.
Žádné ostré pochutiny
Některé potraviny nejsou kojícím ženám doporučovány. Je to například silně aromatické ovoce ostré chuti – maliny, ostružiny, jakhody. Dále česnek, cibule, exotické ostré koření. Rovněž by kojící ženy neměly konzumovat nadýmavé potraviny (luštěniny, košťálová zelenina).
Strava při kojení ovlivňuje vznik alergií
Svou roli při vzniku potravinové alergie může přitom hrát právě charakter stravy při kojení, záleží na tom, co jí matka v těhotenství a během kojení, především v prvních šesti týdnech. Kojící matky by se v této době měly vyhýbat například kiwi či citrusům, které mohou být spouštěčem alergie u jejich dětí. Vyšší pravděpodobnost vzniku alergie je u dětí, jejichž rodiče jsou alergici. A je přitom jedno, na co jejich tělo reaguje nepřiměřeně. Tyto děti by se proto měly raději do jednoho roku vyhýbat kravskému mléku a výrobkům z něj. Na ně některé děti reagují průjmem – ne vždy ale musí jít o alergii, při níž tělo vytváří protilátky.
Strava při kojení v číslech
Maminka, která kojí, by měla mít příjem tekutin za den asi tři litry, z toho třetinu mají tvořit kvalitní minerální vody s optimální mineralizací. Vhodné jsou také bylinné čaje a zeleninové či ovocné polévky připravené zastudena (zelenina či ovoce se rozmixuje v neperlivé minerálce). Dále odborníci doporučují během prvních šesti měsíců kojení dodávat navíc 24 gramů proteinů (celkově více než 44 gramů za den u dospělé ženy) a 550 kcal za den. Příjem vápníku by měl dosáhnout 1200 – 1500 mg za den. Z potravin jsou vhodné selské jogurty, ovocné jogurty s příměsí živých kultur Lactobacila, tvaroh mixovaný se zeleninou. Je možno užívat přírodní přípravky s vitaminem D a vápníkem. (Brání odvápňování kostí v období kojení.) Přísné vegetariánky, které se vyhýbají mléku i vajíčkům, by měly dostávat během těhotenství i kojení vitamin B12.
2 komentáře
Dobry den chtela bych se zeptat co ma matka delat pokavad sni nakou ze surovin co nesmi napriklad cibuli hrasek atd. za jak dlouho surovina vyprcha z mleka aby v ni nebyla a miminku to neskodilo dekuji za odpoved
I já jsem občas snědla nějaké ovoce, cibuli, česnek… Tomu se nedá asi vyhnout úplně – to by byl člověk o hladu :-O a to také není dobře.
Ale já jsem přidávala do jídel dost kmínu – je proti nadýmání. Piju fenyklový čaj.