V těhotenství je nutné jíst za dva, zvýšit příjem bílkovin a vyhnout se sýrům. Tato a další dobře míněná doporučení slýchávají ženy na každém kroku. Pojďme tedy uvést nejčastější mýty o stravě v těhotenství na správnou míru.
Základem je vyvážený jídelníček
V těhotenství se bazální metabolismus ženy zrychluje asi o 25 %. Jde o pomalý vzestup – na počátku těhotenství jsou změny nepatrné a gradují až v jeho závěru. Žena by tedy rozhodně neměla jíst „za dva“, jak jí bývá ze všech stran doporučováno. A které položky na svém jídelníčku by měla pečlivě sledovat?
Bílkoviny
Jsou důležité pro vývoj plodu, nicméně běžná středoevropská strava je na bílkoviny dostatečně bohatá, takže není nutné jejich přísun nějak zásadně navyšovat. Důležitější jsou bílkoviny živočišné, které obsahují vzácné aminokyseliny, které si lidské tělo neumí samo vytvořit. Není možné ani jejich doplnění z rostlinných zdrojů. Nekonzumuje-li žena z jakéhokoli důvodu maso, měla by živočišné bílkoviny doplňovat z mléka nebo sýrů.
Vláknina
Vláknina pomáhá předcházet mnoha problémům zažívání, kterými těhotné ženy často trpí. Nejvhodnějším zdrojem jsou obiloviny (ty celozrnné), luštěniny a zelenina. Někdy je nutné i při zvýšeném příjmu vlákniny omezit jednoduché cukry a tím dostat trávení zase pod kontrolu.
Vitamíny a minerály
Na prvním místě bývá u těhotných žen vždy zmiňována kyselina listová. Pomáhá totiž předcházet některým vývojovým vadám plodu. Jak její název napovídá, bývá nejčastěji obsažena v zelených částech zeleniny. Neprospívá jí ovšem tepelná úprava. Listovou zeleninu proto konzumujte nejlépe syrovou. Většina výživových poradců nicméně doporučuje pojistit si dostatečný příjem kyseliny listové za pomoci volně prodejných výživových doplňků.
Vápník je důležitý pro stavbu kostí vyvíjejícího se plodu. Nejlepším zdrojem vápníku není mléko, jak se často uvádí, nýbrž sýry a jogurty, které obsahují vápník v lépe vstřebatelné formě. Nejsou vhodné ani často doporučené tavené sýry, které obsahují tavící soli bránící účinnému vstřebávání vápníku.
Nesmí chybět ani železo, které je důležitým prvkem v procesu krvetvorby. V těhotenství je nicméně ošidné doplňovat ho předepsanými tabletkami, které často způsobují zácpu a problémy s trávením. Stejně účinnou metodou je pravidelné pití kopřivového čaje a zařazení vnitřností (zejména jater) do běžného jídelníčku.
Strava v těhotenství – další vyvrácené mýty
V těhotenství nejsou vhodná pálivá jídla – platí to až pro poslední třetinu těhotenství, kdy mohou ostře kořeněná jídla způsobovat průjem. Při kojení zase mohou pálivá jídla způsobit změnu chuti mléka a dítě může prs odmítat.
V těhotenství nejsou vhodné sýry – ano, ale jen ty plísňové kvůli riziku onemocnění listeriózou. Listerióza se ale také přenáší například na špatně umyté zelenině, v nepasterizovaném mléce nebo v lahůdkových výrobcích.
V těhotenství nejsou vhodné krevety a další mořské plody – nesmyslný mýtus. Zastánci argumentují vznikem alergií u dítěte, ale nic takového nebylo prokázáno. Naopak mořské ryby a plody obsahují velké množství prospěšného jódu.