Jestliže na běžné virové onemocnění postačí domácí léčba, nemoci způsobené bakteriemi (nejčastěji streptokoky) se zdolávají hůř. Choroby, jejichž původce je streptokok, mají těžší průběh, trvají déle a léčit by je měl vždy lékař. Znalost přesného původce je pro lékaře důležitá. Onemocnění, způsobené streptokokovými bakteriemi, bývá přenášeno kapénkami. Streptokok velmi často sídlí v krku.
V krku nesídlí virus, ale streptokok
Úplný počátek většinou připomíná běžné virové onemocnění. U některých dětí je průběh tak rychlý, že počáteční lehké škrábání ani nevnímají. Celkově si dítě stěžuje na malátnost, na silné bolesti – hlavně při polykání – a huhňá. Často se přidruží i bolesti hlavy a horečka prudce stoupá.
Maminka může doma baterkou vypátrat červené patrové oblouky a mandle, na mandlích potom bělavé povláčky. Typické je také zvětšení a bolestivost krčních uzlin. Před návštěvou lékaře bychom měli sami doma srazit teplotu a podat dítěti dostatek tekutin, které bude samozřejmě pro bolest v krku odmítat. Jelikož je nadbytečný příjem tekutin při horečce nezbytný, je pak na maminkách, aby dítě k pití přemluvily.
V době léčení musí dítě ležet a být pokud možno v klidu. Bakterie, která nejčastěji způsobí tato onemocnění, je známý streptokok. Streptokoků je více kmenů.
Odborná léčba vede rychkeji k uzdravení
Na bakterie již nestačíme s kloktáním a zábaly krku, lékař musí zaútočit antibiotiky. Pokud je to technicky možné, je vhodné před léčbou provést po dohodě s lékařem výtěr z krku. Tak se dozvíme přesného původce onemocnění. Znalost přesného původce je pro lékaře důležitá. Sami alespoň okrajově víme, že ne každé antibiotikum je pro naši ratolest to správné. V praxi funguje vyšetření výtěrem většinou jako zpětná kontrola a má význam například tehdy, pokud se léčení nasazeným druhem antibiotik nedaří. Konkrétní diagnóza a následná léčba je určena výsledkem bakteriologického vyšetření, které prokáže přítomnost streptokoků v krku dítěte.
Stretokok v krku: Angína nebo spála?
Nejčastější důsledkem streptokoka v krku je rozvinutí angíny. Hlavním projevem angíny je bolest v krku. Ta bývá zpočátku mírná, postupně zesiluje a při rozvinuté formě bolí i polykání naprázdno. Dalším častým příznakem je vysoká teplota v prvních dnech onemocnění, ačkoliv angína může proběhnout i bez zvýšené teploty. Mezi další příznaky patří celková únava, pocení, bolesti ve svalech a kloubech. Může se také zkomplikovat postupem infekce do tkání kolem mandle, kde vzniká takzvaná flegmóna nebo se vytvoří dutina vyplněná hnisem (paratonsilární absces). Při každé angíně mohou být postiženy i spádové mízní uzliny na krku, které jsou pak zduřelé, bolestivé na pohmat ispontánně. Mezi celkové komplikace, naštěstí již velmi vzácné, patří sepse (rozšíření zánětu do celého těla) nebo revmatická horečka, při níž dochází k zánětlivým změnám v kloubech, v ledvinách, v srdečním svalu a na srdeční nitrobláně. Léčba se řídí podle původce onemocnění.
Méně často než angína, ale přesto ne zřídka, se v krku může usadit streptokok způsobující spálovou angínu. Má podobné příznaky jako angína, ale navíc nemoc provází typická nápadná vyrážka napadající i dlaně rukou. Onemocnění, způsobené streptokokovými bakteriemi, je přenášeno kapénkami.
1 komentář
Nevite nekdo, jake se nejcasteji pouziva antibiotikum?