Druhů streptokoků existuje celá řada, ale lékaři se v těhotenství zajímají jen o jeden jediný – streptokok skupiny B (Streptococcus agalactiae). Jeho přítomnost v pochvě může mít vážné následky pro nenarozené miminko – pokud není správně léčen.
Podle SZÚ se streptokok skupiny B (zkráceně GBS nebo SAG) vyskytuje v rektovaginální oblasti u průměrně 35% těhotných žen. Ženy o něm často ani nevědí, protože nepociťují žádné nepříjemné příznaky. Komplikace hrozící matce jsou zřídkavé (zánět dělohy, placenty nebo pupečníku) a řeší se vhodným podáním antibiotik. Preventivní léčba nebývá účinná, a proto se neprovádí.
Pozitivní GBS
Streptokoka skupiny B lze odhalit jednoduchým a nebolestivých stěrem z pochvy ve 38. týdnu těhotenství a podstupují ho všechny těhotné ženy během běžného vyšetření. Výsledky kultivace jsou hotové do týdne a případný pozitivní výsledek se zanese do těhotenské knížky pod již zmíněnými zkratkami GBS nebo SAG. Až do porodu probíhá vše jako dřív. Výjimkou je hrozící předčasný porod a výskyt bakterie v moči. V takových případech se začíná s léčbou ihned.
Kultivaci ve 38. týdnu je nutné provést i v případě předchozích negativních výsledků, streptokok B se totiž může v pochvě objevit kdykoli. Naopak byla-li žena GBS pozitivní již v předchozím těhotenství nebo kdykoli během současného, je za GBS pozitivní považována automaticky.
Během těhotenství je dobré věnovat zvýšenou pozornost hygieně intimních partií a také posilovat imunitu vitamíny a zdravým životním stylem. Riziko rozvinutí nebo nebo přenosu na dítě se díky tomu minimalizuje.
Streptokok v těhotenství – porod
Po přijetí do porodnice jsou rodící ženě ihned nasazena antibiotika pomocí nitrožilní infuze – nejčastěji penicilin. K dostatečnému účinku jsou zapotřebí alespoň čtyři hodiny podávání – antibiotika se musí dostat skrz placentu i k dítěti. Není tedy dobré čekat s odjezdem do porodnice až do poslední možné chvilky. Podávání antibiotik pokračuje až do porodu dítěte.
Léčba bývá indikována i v některých situacích – při předčasném porodu před 37. týdnem těhotenství, odtoku plodové vody před více než 12 hodinami nebo pokud má matka horečku přesahující 38°C.
Pokud je porod veden císařským řezem a vak blan není porušený, antibiotika se nepodávají.
Streptokok a miminko
Nákazu streptokokem agalactiae můžeme rozdělit do dvou skupin.
Akutní sepse se projeví do 48 hodin po porodu, nástup bývá prudký léčbu je nutné zahájit ihned. Personál v porodnici je na rozpoznání příznaků dostatečně proškolen, takže zanedbání nehrozí.
Pozdní sepse se může vyskytnout až do tří měsíců dítěte. Projevuje se často jako zánět pohrudnice nebo kloubů. Průvodním jevem je neutišitelný pláč miminka a vysoké teploty. V takovém případě nezapomeňte svého pediatra upozornit na fakt, že jste v těhotenství byla GBS pozitivní – pozdě rozpoznané onemocnění může mít bohužel i fatální následky.