Nejčastěji s blížící se letní sezónou a stoupajícími teplotami hrozí zvýšený výskyt průjmových onemocnění a onemocnění označovaných jako střevní chřipka. Obvykle mají stejného původce, kterým je nepozornost, špatná osobní hygiena a špatná hygiena v kuchyni či při přijímání potravy. Nejhůře bývají postiženi staří lidé, děti a pacienti s poruchami imunitního systému.
Střevní chřipka: Příznaky
Viry, způsobující střevní chřipku, jejímiž průvodními znaky jsou kromě teplot, rýmy, bolesti kloubů, svalů a škrábání v krku také urputné průjmy, začínají s příchodem letní sezony útočit na nejširší vrstvy obyvatel naší republiky. Potíže se objevují především od začátku léta do podzimu.
Prvotními příznaky jsou:
- řídká stolice,
- teploty, zvracení
- a břišní bolesti a břišní křeče.
Navíc po několika týdnech po uzdravení mohou nastat další komplikace v podobě bolesti kloubů nebo svalů.
Průjem trvá tři až čtyři dny, projevuje se třemi až čtyřmi neformovanými stolicemi za den, zvýšenou teplotou, slabostí, někdy i zvracením, bolestí hlavy, nechutenstvím, zimnicí, bolestí břicha. Většinou nevyžaduje specifickou léčbu. Touto nemocí je možno nakazit kohokoli a k infikaci stačí kuchyňsky špatně upravená drůbež nebo vejce.
Léčba střevní chřipky
Skoro každé průjmové onemocnění zvládne člověk i bez lékaře. Přesto však lékaři doporučují, aby při průjmu každý navštívil lékaře, který jednak nařídí radikální léčbu, ale také najde příčinu, která onemocnění způsobila, čímž se předejde nákaze a zbytečným zdravotním komplikacím.
- Lékaři doporučují nehladovět, ale podávat jen malé množství lehce stravitelných potravin, jako jsou například bramborová kaše, rýže, den staré pečivo nebo vařené kuře bez kůže.
- .Zpočátku zcela vynecháváme tuky.
- Důležitý je dostatečný přívod tekutin – zejména dětem a starým lidem totiž při průjmu hrozí dehydratace, s vodou odcházejí z těla i některé minerální látky a soli. Doma lze rehydratační roztok připravit tak, že se do jednoho litru vody zamíchá jedna lžička soli a osm lžiček cukru.
- Proti průjmu existují rovněž léky – antidiarhoika. Známé živočišné uhlí zachycuje na svém povrchu nežádoucí střevní mikroflóru, endiaron dezinfikuje střevo a imodium zpomaluje střevní stahy.
Klid na lůžku a hodně tekutin
Samo onemocnění vyžaduje klid na lůžku. Oproti běžné chřipce je většina pacientů nucena tento požadavek dodržet, protože průjmy jim znemožní pohyb. Kromě toho by měli dodržovat dietu, podle návodu užívat živočišné uhlí, doplňovat tekutiny (nejvhodnější je neslazený čaj), při teplotě nad 38 stupňů Celsia užívat léky snižující teplotu a v co nejbližší době navštívit svého praktického lékaře. Bez laboratorního vyšetření není totiž jistý původce průjmového onemocnění.