Problémy s krevním tlakem má mnoho lidí. Někoho trápí nízký tlak, někoho vysoký a jiní mají potíže se střídavým krevním tlakem. Že jste se ještě s termínem střídavý krevní tlak nesetkali? Přibližme si ho.
Co je krevní tlak
Krevní tlak udává, jakým tlakem působí krev na stěny cévy. Souvisí s krevním oběhem a vytváří ho srdce, jež krev pumpuje. Rozlišujeme systolický a diastolický tlak. Proto se také zapisuje jako dvě čísla oddělená lomítkem, při čemž první hodnotou je systolický tlak. Udává se v torrech, což jsou milimetry rtuťového sloupce.
Střídavý krevní tlak
Střídavý (neboli kolísavý) krevní tlak je charakterizován výkyvy. Má svá rizika a může být závažnější než vysoký tlak. V cévách totiž změnou tlaku dochází k různým nárazům, což může vést k odloučení krevní sraženiny, která může cévu ucpat či způsobit trombózu nebo embolii. Pacienti jsou také více ohrožení mrtvicí. Proto je nutné střídavý krevní tlak léčit.
Příčinou střídavého krevního tlaku je klesající pružnost cév, která se objevuje s přibývajícím tlakem. Stejně jako u vysokého tlaku je zde důležitá prevence v podobě zdravého životního stylu. Léčba probíhá nasazením vhodných medikamentů.
Nízký a vysoký krevní tlak
Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je závažná zdravotní komplikace, se kterou byste měli být pod dohledem lékaře. Rozlišujeme primární či sekundární hypertenzi. U primární hypertenze stačí úprava životního stylu. U sekundární je vysoký krevní tlak vyvolán nějakou nemocí, a proto je nutné se soustředit na léčbu této primární nemoci.
Lidé mohou mít také problémy s nízkým tlakem, který se může u výraznějšího poklesu projevovat pocity na omdlení, točením hlavy a dalšími symptomy. Zvýšení krevného tlaku je možné pohybem, relaxací, kávou či menším množstvím alkoholu. Zpravidla se nízký tlak neléčí léky.