Studentský pokoj: inspirace pro středoškoláky

Dítě vám vyrostlo, dokončilo základní školu a stává se z něj středoškolák. Je to nejen období větších starostí, ale také čas, kdy bude nutné udělat některé změny v dosud dětském pokoji. Děti změní své požadavky na pracovní kout, na záliby, ale také na soukromí. Pojďme se inspirovat tím, co dospívající požadují.

Oddělení jednotlivých zón

Ve studentském pokoji se budou prolínat tři rozdílné zóny. Ta první, pracovní, bude tou, v níž bude váš student trávit nejvíce času. Dále je tu prostor pro spaní a třetí zónou je oblast relaxace nebo prostor pro koníčky. Tyto části by měly být alespoň opticky rozdělené.

Je nutné, aby v pracovní části bylo vše pohromadě. Ideální je její umístění poblíž okna, kam vniká denní světlo. Zóna na spaní by měla být co nejdál od pracovní, ideální je oddělit ji nábytkem nebo alespoň zástěnou.

Studentský pokoj

Myslete na návštěvy a soukromí

Pokud to jen trochu prostor studentského pokoje dovolí, myslete na to, že dospívající dítě si čas od času přivede návštěvu. Ať už se jedná o kamarády či první lásky, je důležité, aby si mohli společný čas užít.

Proto by ve studentském pokoji nemělo chybět alespoň křeslo, v lepším případě (rozkládací) pohovka. Samozřejmostí by měl být byť i malý konferenční stolek. Pokud je pokoj malý, dá se toto řešit postelí v patře. Pod ni se pak návštěvní koutek vejde.

Nechte dítěti volnou ruku

Každý dospívající má většinou nějakou představu, jak by měl jeho studenstký pokoj vypadat. Nebraňte se proto jeho nápadům, že si ho sám přestaví, vymaluje a doladí různými doplňky. Je to jeho místo, kde se musí cítit příjemně.

Pokud mu vyhovují výrazné barvy a doplňky, ať je má. Samozřejmě že nebudete tolerovat veškeré výstřelky, ale není vhodné pokoj zařizovat bez rozmluvy s dětmi. Vaše představy i o rozmístění nábytku mohou být značně odlišné.

Zanechte odpověď