Štupování, látání ponožek

Dochází vám trpělivost s dírami na patách? Klasické zašívání nic neřeší, ale neustálý nákup nového a nového spodního prádla je pro vás finančně neúnosný? Možná vás překvapí, že štupování alias látání ponožek není zase tak obtížné a nebudete k němu potřebovat skoro nic.

Naše babičky, a často ještě i maminky, si svou domácí výbavu neuměly představit bez tzv. hříbku. Právě na něj se nasazovaly poškozené ponožky a dávaly tak hospodyňce perfektní prostor k nápravě škod. A neměl by nám v domácnosti chybět ani dnes. Můžete pro něj zajít do nejbližší galanterie – anebo si poradit s domácími zdroji. Postačí vám totiž prakticky jakýkoliv vhodný předmět, na který ponožky pohodlně napnete a vytvarujete je do žádoucí siluety. Ta vám pomůže hned ve dvou bodech:

  • představí utrpěné škody v plné parádě,
  • umožní jejich nápravu do žádoucího tvaru, takže zaštupované ponožky nebudou nikde tlačit ani působit nepřirozeně.

Poslouží vám třeba velký tenisák, nebo i žárovka, nepůjde-li to jinak. Ponožku jednoduše otočte na rub a navlékněte na hříbek (nebo jiný vhodný předmět) přesně tak, jako byste ji oblékali na nohu.

Štupování, látání ponožek – jak začít?

Ze všeho nejdříve sáhněte do svého šuplíku pro vhodnou nit nebo bavlnku. Měla by se co nejvíce blížit barvě ponožky, kterou chcete zalátat. Není-li to možné, smiřte se s tím, že opravené ponožky zkrátka budete muset nosit jenom nadoma. Pro začátek bude nejvhodnější natrénovat si celý postup na ponožkách, které to mají už opravdu „za sebou“. Volba kontrastní barvy nitě vám totiž pro začátek nejlépe ukáže, co děláte a kde jsou případně chyby.

Připravte si k ruce jehlu (existují i speciální látací, ale vystačíte si i s obyčejnou) a navlékněte niť nebo bavlnku nejméně dvojitě. Zavažte na uzlík a začněte látat z rubu. Ještě předtím odstřihněte všechny přebytečné a otřepané nitky, je-li to třeba. Ale buďte opatrní, jedno nešikovné střihnutí může díru naopak zvětšit.

Nejdříve dělejte dlouhé, obyčejné stehy z jedné strany ponožky na druhou. Je-li už látka hodně řídká, udělejte několik dlouhých stehů i po stranách zašívaného otvoru, látku tím zpevníte a zabráníte pozdějšími párání.

Zakryjte svislými stehy celou díru, udělejte uzlík a pokračujte kolmo – opět jednoduchými, dlouhými stehy. Umísťujte je pěkně z jednoho konce díry na druhý – jako vojáčky. Na konci opět zauzlujte a prohlédněte si ponožku proti světlu. Zůstala-li někde řídká místa, pro jistotu v těchto místech celý postup zopakujte. U prvních pokusů jde o běžný jev, ale velmi brzy získáte potřebnou jistotu a zručnost, takže se nemusíte bát.

Náš tip: Se štupováním ponožek nečekejte a opravujte už malé dírky. Ty větší se totiž látají o poznání hůře a finální výsledek vydrží mnohem kratší dobu.

Zanechte odpověď