Tělesná teplota u člověka je poměrně důležitý indikátor tělesného i duševního zdraví. Primárním účelem zvýšené tělesné teploty je ochránit organismus před začínající infekcí, co však značí trvale zvýšená teplota, tzv. subfebrilie?
Co je subfebrilie
Subfebrilie neboli subfebrilní teplota je taková tělesná teplota, která je o něco málo nižší než horečka. O subfebrilii mluvíme v rozmezí 37 °C až 37,8 °C. Teplota nad toto rozmezí značí vážnější stav, a sice horečku.
Subfebrilie může doprovázet běžná onemocnění, jako například nachlazení nebo chřipku, pokud trvá déle, indikuje chronické nebo vážnější choroby.
Funkce zvýšené tělesné teploty
Zdravé rozmezí tělesné teploty u člověka je 36 °C a 37 °C. Každý z nás má přitom tělesnou teplotu nastavenou na jinou přirozenou úroveň, malé děti a senioři mívají tělesnou teplotu nižší.
Za regulací tělesné teploty stojí především hormonální soustava, u žen se tělesná teplota odvíjí i od fáze menstruačního cyklu. Vliv na tělesnou teplotu má také fyzická aktivita, čím silnější kontrakce kosterního svalstva, tím vyšší tělesná teplota.
Primárním účelem horečky je zahájení obranné reakce organismu, a sice zánětu. Horečka je tak odpovědí imunitního systému na cizího nepřítele.
Kdy je subfebrilie problémem
Subfebrilie začne být problémem, pokud trvá delší dobu, například několik měsíců. Může indikovat nejen zdravotní, ale také psychické problémy.
Zcela specifických případem, kdy se zvýšená teplota pojí s bolestí v krku, škrábáním apod., je chronický únavový syndrom – u dětí se však tato diagnóza nevyskytuje.
Pokud je vaše dítě unavené, stěžuje si na bolesti nebo na jiné obtíže a má k tomu trvale zvýšenou teplotu, je vhodné vyhledat lékaře, aby zjistil příčinu jeho obtíží. Zvýšení tělesná teplota může být u dětí zapříčiněná také stresem, například přestupem na jinou školu nebo zahájením školní docházky.