Chladné počasí většinou přináší zdravotní problémy: častější angíny, virózy a chřipky, které mohou zejména dětem a starým lidem působit komplikace. Mívají podobu zánětů čelních dutin, průdušek, ale i zápalů plic. Nejčastěji přetrvává suchý dráždivý kašel. Trápí hlavně nad ránem, kdy se – jak prozrazuje východní medicína – probouzejí plíce k činnosti. Jak se s ním vyrovnat?
Co je kašel?
Kašel je obranná reflexní reakce, kterou se tělo snaží dostat z dýchacích cest cizí těleso nebo nadbytečný hlen, když na jejich odstranění nestačí normální pohyb řasinkových výběžků buněk výstelky dýchacích cest a pohyby drobných průdušek. Kašel bývá jedním z prvních příznaků nachlazení.
Podle znaků charakteristických pro samotný kašel je rozlišován na:
- kašel suchý
- kašel vlhký.
Silný, suchý a hlučný kašel vzniká náhle. V podzimním a zimním období se objevuje spolu s rýmou a škrábavými pocity v hrdle. Je známkou bakteriálního nebo virového zánětu hrtanu nebo chřipkového zánětu hltanu. Hlasitý, štěkavý kašel, doprovázený změněným hlasem až jeho ztrátou, je typický pro akutní zánět hrtanu. Kašel se často může stát chronickým, pokud není řádně vyléčen v akutním stadiu, ale i vlivem zvýšeného obsahu dráždivých látek v ovzduší
Suchý dráždivý kašel: léčba
Léčení kašle je přímo závislé na jeho typu. Jestliže se jedná o neproduktivní suchý kašel, který nevede k odkašlávání, je třeba ho tlumit, protože dlouhodobé dráždění sliznice může vést ke vzniku druhotného zánětu. Pokud pacient kašlem zbavuje dolní dýchací cesty nadbytečného zahlenění, pak je nutné kašli pomoci podáváním přípravků, které vedou ke zvýšení vlhkosti hlenu. Nejúčinnější je pít minimálně dva litry čaje denně. Kdo nemá rád bylinky, nemusí se donich nutit, neboť dostatek horkého černého nebo ovocného čaje mu podle některých názorů prokáže stejnou službu.
Příroda pomáhá
Přírodní metody vycházejí z léčivého účinku bylinek. Odkašlávání usnadňují například čaje z bazalky, divizny, dobromysli, jitrocelu, kopřivy, koriandru, lékořice, lípy, mateřídoušky, plicníku, podbělu, sedmikrásky, šalvěje nebo tymiánu.
Ke všemtěmto nápojům je však třeba přistupovat jako k lékům a dodržovat správný způsob jejich přípravy i užívání. Například tymián je sice na kašel výborný, ale vyhnout by se mu měly těhotné ženy a lidé, kteří trpí akutními střevními potížemi.
Víte, že…
… na kašel platí také silná bujonová polévka? Obsahuje velké množství solí, které zvyšují vazkost hlenu, a usnadňují tak odkašlávání. Na stejném principu je založeno i užívání tradičního dvou až pětiprocentního jodidu draselného či běžně dostupných léků.
Léky jedině na noc
Někteří odborníci jsou ovšem názoru, že jedině v případech, kdy je kašel příliš vyčerpávající, je možné ho navečer mírnit léky, které kromě toho, že zvyšují vazkost hlenu, mají i tlumivý účinek.Vzhledem k tomu, že jejich základ tvoří výtažky z máku, nemocný se v noci trochu vyspí, a načerpá tak síly na další celodenní kašlání. V žádném případě by podle těchto názorů člověk neměl používat tlumicí léky soustavně. Jednak jsou návykové, ale především – hlen by zůstal v průduškách, což by mohlo způsobit i zánět plic, který nemusí vždy skončit bez trvalých následků.
3 komentáře
Na kašel se mi osvědčila inhalace vincentkou, výborným pomocníkem je taky zázvorový čaj s citrónem. Jinak na dráždivý kašel dáváme sirup, ten zabere vždycky a samozřejmě teplo a klid 🙂
Před 3 měsíci mi byla zjištěna plicní chlamydie přes všechny léky kašel stále zůstává už jsem z toho hodně unavená co by mi mohlo pomoct?