Suchý kašel u dětí

Kašel u dětí

Kašel je téměř vždy příznakem podráždění dýchacích cest dítěte. Na začátku onemocnění je kašel obvykle suchý (dráždivý), později přechází ve vlhký kašel, kdy dochází k vykašlávání hlenu. Jako chronický kašel se označuje kašel, který trvá déle než 4 týdny. Kašel se obvykle zhoršuje v noci a nad ránem.

Příčiny kašle

Infekce dýchacích cest – nejčastější příčina akutního kašle, kašel doprovází např. nachlazení, záněty horních cest dýchacích, laryngitidu, bronchitidu, chřipku nebo zápal plic.

Alergie – způsobují chronický kašel, kašel je suchý, objevuje se především v noci a je těžce utišitelný. U dětí, které kašlou především v noci, může být příčinou kašle také astma nebo gastroezofageální reflux.

Vdechnutí cizího tělesa – po vdechnutí cizího tělesa se kašel většinou objeví okamžitě, ale může se objevit až po několika hodinách nebo dnech.

Ostatní příčiny – kouření v rodině, tuberkulóza, srdeční vady, cystická fibróza a další.

Kdy kontaktovat lékaře?

– pokud se kašel objeví u dítěte mladšího 6 měsíců

– pokud má dítě problémy s dýcháním nebo se při dýchání objevuje pískot

– pokud se kašel objeví náhle, zvláště pokud je doprovázen horečkou

– pokud je kašel bolestivý, úporný nebo je doprovázen častým zvracením

– pokud kvůli kašli dítě odmítá jídlo a pití

– pokud kašel následuje po vdechnutí jídla či jiného tělesa

– pokud kašel trvá déle než 10 dní

– pokud dítě vykašlává krev

Léčba kašle

Léčba kašle závisí na jeho příčině. Farmakologická léčba by měla být vždy v rukou lékaře. Léky na kašel (sirupy, kapky) podávejte pouze na doporučení lékaře.

Jak dítěti ulevit

Při kašli je možné vždy dítěti ulevit zvlhčováním vzduchu v pokoji (zvlášť v noci). V některých případech (např. při gastroezofageálním refluxu) může pomoci zvýšení hlavové části postele. U kojenců je důležité udržovat průchodný nos, aby mohli přijímat potravu.

Suchý kašel je také možné zmírnit podáváním různých domácích nápojů a mlsů. Dobrý a chutný je např. HRUŠKOVÝ KOMPOT, který připravíte z pěti hrušek a hrsti mandlí. Mandle spaříte a oloupete (nebo koupíte již oloupané). Potom zbavte hrušky jádřinců a nakrájejte na kostičky (i se slupkou). Nakrájené hrušky a mandle zalijte třemi hrnky vody, přiveďte k varu a vařte 15 minut na mírném plameni. Vzniklou tekutinu rozdělte na tři části a v pravidelných intervalech dávejte dítěti pít a hrušky a mandle sníst.

Zanechte odpověď