Suspektní nález znamená v „řeči“ medicíny, že lékař při vyšetřování pacienta našel nějaký příznak či abnormalitu, které by mohly znamenat, že má vyšetřovaný nějaký konkrétní zdravotní problém – chorobu, nemoc, onemocnění. Laicky by se dal suspektní nález vyjádřit tak, že má lékař „podezření“, že by se mohlo jednat o to nebo ono onemocnění. Suspektní nález je v medicíně obecný termín, používá se ve všech lékařských oborech.
Suspektní nález není diagnoza
Občané České republiky mají právo vědět vše o svém zdravotním stavu. Zajišťuje to zákon číslo 372/2011 Sbírky, o zdravotních službách. Pacienti dostávají od lékařů veškeré informace, mají možnost nahlédnout do své zdravotní dokumentace, vyžádat výpis ze zdravotní dokumetace. A také dostanou do rukou různé žádanky a výsledky odborných vyšetření.
To je zcela jistě v pořádku, a když to tak nebylo, byli pacienti nespokojeni. Je tu ovšem i druhá strana mince.
Lékařská zpráva je určena odborníkům
Někteří lidé velmi rádi „studují“ různé žádanky a výsledky vyšetření, dumají nad každým slůvkem a snaží se v nich najít něco, co jim – třeba, podle nich – „lékař zatajil“. A tak hloubají i nad větami, které lékař napíše v žádance pro jiného lékaře. A protože lékařské zprávě může dobře rozumět zase jenom člověk medicínsky vzdělán, může taková věta o suspektním nálezu v pacientovi s hypochondrickými sklony vyvolat paniku. „Doktor mi řekl, že ještě neví, co přesně je příčinou mých potíží, ale tady jinému doktoru píše, jaký mám nález!“ Případně: „Doktor mi řekl, že má podezření na tu a tu nemoc, ale přitom tady píše, že ji mám!“
Ne, není tomu tak. Termínem suspektní nález lékař vyjadřuje, že při prohlídce (vyšetření) pacienta učinil nález nějakého příznaku, který značí, že by se mohlo jednat o určitou chorobu nebo onemocnění.
Na základě suspektního nálezu je pak pacient cíleně vyšetřen, aby byl suspektní nález jako příznak konkrétní choroby potvrzen nebo vyloučen, případně aby se vyšetřením zjistila jiná příčina pacientových potíží.
Lékař pacientovi výsledek svého vyšetření sdělí a popíše mu, co bude následovat. Proto je důležité lékařovi dobře naslouchat, případně se zeptat, než dodatečně vyvozovat nějaké závěry z lékařova zápisu.
Komu je suspektní nález určen
Suspektní nález je důležitý pro odborníky na jiném pracovišti, aby věděli, na co mají zaměřit:
- rentgenová pracoviště,
- oddělení specializované na sonografii (ultrazvuk),
- oddělení počítačové tomografie (CT),
- elektroencefalograf (EEG),
- elektrokardiograf (EKG),
- magnetickou resonanci,
- elektromyografie (EMG),
- biochemicku laboratoř,
- biopsii,
- histologii,
- cytoskopii,
- koronarografii
a další specializovaná pracoviště.