Svalové křeče v lýtkách: příčiny křečí v nohou

Křeče v lýtkách mohou mít různé příčiny. Může to být například zvýšená hladina kyseliny močové v krvi jako příznak onemocnění dnou, nebo třeba jen pouhý následek neobvyklé námahy během předcházejícího dne. Křeč v lýtku ovšm může znamenat i počínající poruchy žilního oběhu při křečových žílách. Také výraznější poruchy rovnováhy vodního a solného hospodářství v organismu nebo nedostatek magnézia může navodit zvýšenou dráždivost nervů, zásobujících svaly a cévy. Noční křeče v lýtkách, pokud nejsou pouze jednorázové, mohou být prvním varovným znamením, které upozorňuje na více či méně důležitou poruchu. Je proto třeba vždy najít naprosto jasné vysvětlení a křeče odstranit.

Bolest hned tak neodezní

Příhoda, která se stává obvykle nad ránem a dokáže bolestivě poznamenat část nadcházejícího dne – křeče v lýtkách. Někdy má člověk vypracovaný nějaký rychlý trik, jak křeč v lýtku překonat – třeba protitahem špice chodila. Jenže někdy křeč tak silná a spánek natolik hluboký, že bolest jenom cítíme, trpíme, ale nic neuděláme. Pak nás lýtko celý den bolí. Co to jsou křeče v lýtku? Jak vznikají? A lze jim nějak předcházet?

Proč vznikají křeče v lýtkách?

Příčiny svalové křeče mohou být různé.

 • Předně to mohou být poruchy zásobení svalu krevním oběhem. Běžně jsou známé svalové křeče u arteriosklerotických uzávěrů tepen dolních končetin, kdy po malé námaze dochází k nedokrevnosti a typickému kulhání s nutností přestávek v chůzi.
 • Křeče v lýtkách vznikají i při žilních poruchách – právě proto dostal stav nefunkčních žil název „křečové žíly„.
 • Jiným příkladem poruchy prokrvení je stažení zdravého řečiště, kdy sval ztuhne po prochlazení v ledové vodě. Podobně to znají i lidé, kteří občas přespávají venku v nevhodném spacáku (ve stanu, v bivaku, jen tak…). Zejména nad ránem trápí křeče v prochladlých údech.
 • Sval potřebuje ke své činnosti vyvážený přísun živin, zejména vody, sodíku a draslíku. Křeče v lýtkách proto mohou vzniknout po větších ztrátách tekutin – zvracení a průjmech, někdy i po nadměrném pocení. Nevyváženost vzniká často při nadměrném zatížení svalu: proto vídáme i úrazy sportovců.

Léčit původ křečí

Křečovým stavům našeho kosterního svalstva bychom měli předcházet. Jde-li o křeče jako příznak celkového onemocnění, předcházíme jim důsledným léčením vlastní choroby. Nikdy však neopomíjíme metody fyzikální léčby. Je to zejména použití tepla a nácvik uvolňování. Svalová vlákna se dostávají do dobrého stavu jen správným zatěžováním. Proto nelze opomenout soustavnou pohybovou léčbu a rozumné cvičení.

Další možné příčiny

 1. Úpal
 2. Snížená funkce štítné žlázy
 3. „Kuřácká“ noha (problém způsobený dlouhodobým kouřením)
 4. Salmonelóza (a s ní spojená dehydratace)
 5. Poslední týdny těhotenství

Příroda pomáhá

Křečem v lýtku by mohla zabránit bylinná směs:

 • třezalka – 6 dílů,
 • komonice lékařská – 7 dílů,
 • mochna husí – 6 dílů,
 • listí lesního jahodníku – 8 dílů,
 • květ sedmikrásky – 5 dílů.

Bylinkáři doporučují pít tři šálky odvaru z uvedené směsi denně po dobu osmi týdnů. Ze složení je patrné, že jestliže čaj nepomůže proti křečem v lýtku, určitě neuškodí, a třeba celkově ozdraví náš organismus.

4 komentáře

 1. Na křeče v lýtkách mi spolehlivě zabralo šumivé magnezium. Navíc jsem zjistila, že se mi křeče objeví, pokud před tím sedím na ostré hraně(např.

 2. Hlavní je nepřetěžovat svaly a nehonit rekordy v létě když jsou venku třicítky..

Zanechte odpověď