Může se stát, že i když netrpíte na dlouhodobé kožní potíže, po sprchování vás začne pokožka nepříjemně svědit. Nemusí se hned jednat o nic vážného. Občas se jen chováme k pokožce dost necitlivě a ta to pak odnáší. Co vše může za jejím svěděním stát?
V případě, že se u vás objevuje mírné svědění, které po čase přejde, obvykle to můžete eliminovat tím, že budete o kůži dostatečně pečovat a budete ji hýčkat. Jiná je však situace, kdy je pokožka zarudlá, objevují se na ní šupinky a olupující se místa. Pak už je na místě zkonzultovat stav s lékařem.
Necitlivé zacházení
K pokožce je vhodné chovat se opravdu ohleduplně. Na jejím povrchu je ochranný film, který by na ní měl být i po mytí ponechán. Nesnažte se tedy intenzivně drhnout pokožku celého těla. Stejně tak může narušit její vrchní strukturu příliš silný proud nebo vysoká teplota vody. Ani s jedním to tedy nepřehánějte. Během utírání pokožku netřete příliš silně ručníkem. Stejně tak to nepřehánějte ani s množstvím mýdla. Rozhodně neplatí, že čím víc, tím líp.
Nevhodné přípravky
Svědění může nastat i jako reakce na změnu používané kosmetiky. Zamyslete se nad tím, jestli jste v posledních dnech nezměnili mýdlo nebo třeba prací prášek. I od něj by mohla být pokožka podrážděná a přehnaně pak reagovat na proud vody. Do pokožky po sprše vetřete hydratační přípravek. Měl by zabránit jejímu vysušení, svědění a olupování.
Zanesení nečistot
Berte v úvahu i to, že koupelna by měla být hygienicky čistým místem. Je důležité tu pravidelně větrat, aby se netvořily zárodky plísní. Další důležitou součástí procesu mytí je čistá žínka. Pokud ji po umytí nedáte proschnout a po několika dnech ji nepřeperete, místo umytí nečistot z kůže si na ni naopak můžete různé bakterie zanést.