Vyrážka (odborně exantém) může vzniknout ze zcela různých příčin a může být signálem mnoha onemocnění. Ne nadarmo se říká, že kůže je odrazem zdravotního stavu celého těla. Pro některé choroby je charakteristický výskyt vyrážky v určitých partiích. Někdy vyrážka i bez léčby do pár dní vymizí. Horší je však situace, kdy dojde k výsevu vyrážky po povrchu celého těla a provází ji úporné svědění.
Jak vzniká a jakou má podobu?
Někdy se vyrážka nejprve projeví na určitých místech a postupně se šíří na celé tělo, jindy vzniká zcela náhle a velice rychle pokrývá celý povrch kůže. Pupínky mohou mít různou podobu. Někdy se objevují drobné červené skvrny nevystupující nad povrch kůže, jindy snadno hmatatelné pupínky nebo celé puchýřovité útvary naplněné tekutinou. Mohou být shromážděny ve větším počtu na jednom místě nebo být rozprostřeny po těle s různou vzdáleností mezi sebou navzájem.
Co může být příčinou?
Většina vyrážek nepostihuje celé tělo. Důvodem jejich vzniku může být podráždění kůže slunečním zářením nebo po píchnutí hmyzem. Obvykle během pár dní zmizí i bez léčby. Pokud se však vyrážka objeví po celém povrchu těla a doprovází ji nepříjemné svědění, situace je značně komplikovanější.
Může se objevit zarudnutí kůže těla, ke kterému dojde rozšířením červených skvrn z jednoho místa. V tomto případě je nutné vyhledat lékaře. Důvodem mohou být infekce, lupénka nebo třeba alergická reakce.
Infekční onemocnění v dětském věku
Řada vyrážek, které pokrývají celé tělo a provází je úporné svědění, mohou být způsobeny infekcí. Zvláště u dětí se vyskytují nemoci provázené vyrážkou po těle.
Puchýřky s čirou tekutinou uvnitř, které se postupně rozšiřují po celém těle, jsou charakteristické pro plané neštovice. Nebezpečné je zde spíše rozškrábání pupínků a následné zavlečení infekce do těla. Komplikovaný průběh hrozí osobám s oslabenou imunitou, u kterých se však provádí očkování. Po prodělání nemoci vzniká u dítěte již trvalá imunita a tato choroba u něj znovu nepropukne.
Očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím je dnes již součástí povinného očkování dětí, čímž došlo ke značnému snížení výskytu těchto nemocí. Při zarděnkách se objevuje růžová vystouplá vyrážka, která se z oblasti obličeje a krku šíří dále. Obvykle během pár dní začne ustupovat. U dítěte mohou být patrné i další známky nemoci – zvýšená únava, bolest kloubů nebo nateklé uzliny. Onemocnění je velmi vážné, pokud se nakazí žena v době těhotenství, kdy je velké riziko postižení dítěte. U spalniček se kromě vyrážky objevuje též vysoká horečka, může být patrný i kašel a rýma. Po prodělání nemoci opět nastává doživotní imunita.
Na co se zaměřuje léčba?
Pro stanovení léčby je třeba nejprve přesné určení diagnózy. Pokud máte vyrážku na celém těle, kterou provází nepříjemné svědění, kontaktujte určitě dermatologa. Je třeba, aby posoudil vzhled pupínků, případně provedl další potřebná vyšetření.
K léčbě vyrážky mohou být předepsány lokálně aplikované masti nebo i orálně podávané léky, pokud je původcem vyrážky např. alergie. Pokud se objeví horečka, lze ji mírnit zábaly, podáváním léků. Stejně tak jsou eliminovány další nepříjemné příznaky konkrétní nemoci.
Po zhojení vyrážky může při jejím těžším průběhu na pokožce přetrvávat jizva. Obvykle však během hojení dojde k seschnutí kůže, jejímu sloupnutí, případně k vytvoření strupů, které se postupně zhojí.
2 komentáře
dobry den dělá se mi po těle virážka červený fleky a hrozně to svědí mam to asi dva tydny nevím co stím
mám svědivé fleky po celém tělo,co s tím