Třebaže švestková povidla jsou tradiční ovocná pomazánka nezaměnitelné chuti, může se stát, že „vezmeme za vděk“ švestkovou marmeládou. Švestková marmeláda je jiný výrobek, než než švestková povidla, což neznamená, že by byl horší, anebo lepší. Je zkrátka jiný. Jak vyrobit švestkovou marmeládu?
Švestková marmeláda je jiná než povidla
Švestková marmeláda jed ovocná pasta měkčí konzistence, která voní a chutná po švestkách.
- Na rozdíl od klasických švestkových povidel je připravena rychleji než povidla;
- na stejné množství produktu se spotřebuje menší množství ovoce, než je třeba na povidla.
- Švestková marmeláda se přislazuje (povidla se obvykle nepřislazují)
- a přidává se do ní želírovací přípravek (povidla tuhnou kondenzací).
- Hotovou švestkovou marmeládu je někdy třeba zavařit, aby se nekazila.
Jaké švestky na marmeládu
Na švestkovou marmeládu můžeme využít všechny sladké druhy švestek. Ideální na marmeládu ze švestek jsou ovšem plody pozdních podzimních odrůd, které mají hutnou a sladkou dužinu. Na švestkovou marmeládu se nehodí mirabelky, které mnohde volně rostou na mezích a svádějí k drobnému „pychu“. Mirabelka je po uvaření velmi kyselá, nahořklá a ani zvýšené množství cukru její kyselost nespraví. (Pokud ovšem nejsme milovníky kyselých nahořklých marmelád.)
Menší spotřeba cukru
Výhodou švestek je, že jsou poměrně sladké, takže se švestková marmeláda připravuje s menším množstvím cukru než jiné marmelády. A další pozitivum – švestky mají vysoký obsah pektinu. Když pomineme jeho zdravotní účinky, znamená to, že švestková marmeláda má vynikající želírovací vlastnosti, takže není třeba přidávat do ní želírovací prostředky, a nebo jen velmi málo.
Švestková marmeláda: Příprava
Sladké pevné švestky vyloupeme od pecek a pomeleme i se slupkami na masovém mlýnku. Jestliže chceme mít švestkovou marmeládu hladkou, protlačíme švestky odšťavňovačem. Před vařením měl zvážíme, abych si vytvořili představu o množství cukru. Na jeden kilogram syrové hmoty přidáme 400 gramů cukru. Jsou-li švestky opravdu sladké, bude stačit 300 gramů. Chceme-li mít marmeládu tuhou, přidáme půl balíčku pektogelu na kilogram ovoce.
Švestkový protlak svaříme
Semletou hmotu dáme do širokého kastrolu, zalijeme decilitrem vody, přivedeme do varu, stáhneme teplotu, počkáme, až bude var méně bouřlivý. Pak zakryjeme poklicí a při mírné teplotě necháme zvolna rozvářet.
Rozvařenou švestkovou hmotu odkryjeme a za stálého míchání prováříme, aby se marmeláda zahustila. Pak přisypeme cukr, znovu uvedeme do varu a cukr asi pět minut prováříme. Musíme stále míchat ode dna, protože když je ve švestkové marmeládě cukr, snadno se připálí. Pak odtavíme.
Menší sklenice postačí
Švestkovou marmeládu plníme ještě vřelou do čistě vymytých a vypařených sklenic. Osvědčil se objem 0,3 litru – to je množství, které budeme potřebovat třeba na promazání perníku.
- Jestliže jsme stihli marmeládu přelít do sklenic ještě horkou, stačí skleničky překlopit dnem vzhůru, aby se víčko zatáhlo.
- Jestli nám švestková marmeláda trochu vychladla, sklenice sterilizuje – 20 minut při 80 stupních Celsia.
Raději bez koření
Existují předpisy, kdy se do švestkové marmelády přidávají různé dochucovací příměsi – koření (badyán, hřebíček, skořice, anýz), alkohol (brandy) a podobně. Je praktičtější zavařit pouze čistou švestkovou hmotu.
- Jednak koření někdy způsobí plesnivění marmelády,
- jednak se aromatická příchuť poměrně brzy omrzí.
Proto je výhodnější dochutit marmeládu kořením nebo alkoholem až po otevření skleničky, a to jen v takovém množství, jaké se spotřebuje. Švestková marmeláda pak bude pokaždé jiná, a nebo jen čistě švestková.