Máte na zahrádce přemíru švestek a nevíte co s nimi? Uvařte si švestkový rozvar, je velmi dobrý a hodí se jak na pečivo, tak na také jako přísada do teplých sladkých jídel.
Co dělat se švestkami
Sezona švestek se blíží, jsou levné a dobře se zpracovávají. Nejen na povidla, ale také na marmeládu nebo rozvar. Je velmi chutný a vhodný na lívance, palačinky nebo škubánky. Švestky jsou velmi zdravé, mají obsah vitaminu E a minerální látky, vápník, hořčík, fosfor, draslík. Mají vysoký obsah vlákniny, tříslovin a všestranné léčivé účinky.
Švestky jsou skvělé na revmatismus a dnu. Pomáhají ke zdraví jater, ledvin, snižují hladinu cholesterolu a působí pozitivně na kardiovaskulární soustavu. Jsou účinné také při nemocech trávící soustavy nebo na zácpu. Při vaření švestek je také dobré smíchat sušené s čerstvými, protože mají tak lepší chuť.
Švestkové recepty
Švestky se dají použít na mnoho zajímavých jídel. Nasladko i na slano. Hodí se do buchet, na pečení koláčů nebo také se z nich vyrábějí povidla, která jsou velmi oblíbená. Ze švestek si můžete udělat i slaná jídla. Přidávají se ke kuřeti nebo hovězímu masu. Skvělá je i švestková omáčka.
Švestkový rozvar je možné použít na polití buchet a zapečení. Výborně chutná také, když jím polijete zmrzlinu nebo tiramisu. Zmrzlinový pohár s horkými švestkami snadno nahradí maliny nebo jahody. S bramborovými knedlíky nebo haluškami se dá rovněž připravit, stačí jen zasypat cukrem a jídlo vypadá elegantně a svěže, můžete jím pohostit nejen rodinu, ale i návštěvy.
Švestky se hodí i do závinu nebo kramblu, který je populární. Obrácený švestkový koláč vás jistě potěší. Švestky nebo rozvar se dají použít i na výrobu chutney, stačí je smíchat s osmaženou cibulí a česnekem, přidat ocet a trochu koření. Můžete si je dávat jako omáčku k masu nebo na grilovanou zeleninu.
Je výborné je také zkombinovat s mandlemi nebo mákem. Oceníte je i jako náplň do listového těsta nebo náplň kynutých buchet. Švestkový rozvar se nekonzumuje jen teplý, ale také jej po vychladnutí můžete použít jako náplň do koláčů. Stačí jen připravit kynuté těsto, vytlačit kruh a rozetřít švestky po ploše těsta. Okraje potřete máslem a navrch nasypejte posypku, kterou připravíte z hladké mouky a másla.
Švestky a jak na ně
Sušené švestky se dají použít také jako přísada do zelné polévky, či s jejich pomocí vyrobit müsli nebo granolu. Švestkový koláč s hladkým piškotem ze sněhového bílku vás jistě potěší. Vypadá velmi efektně a hodí se na zvláštní příležitosti. Je trochu náročný na výrobu, ale vyplatí se. Skládá se z piškotu, vrstvy švestek nebo rozvaru a následuje vrstva sněhové pokrývky. Můžete ji nakonec ještě efektně polít čokoládovou polevou.
Se švestkami si skvěle rozumí mandle, lískové nebo vlašské ořechy, či kešu. Můžete jimi vaše jídlo posypat, aby chutnalo a vypadalo lépe. Rozvar se dá připravit i v dietnější formě bez cukru. Použijte stévii, březový cukr nebo čekankový sirup. Pro větší hustotu je možné přidat místo cukru i med.
Recept na švestkový rozvar
Receptů na švestkový rozvar je několik. Nejlépe však chutná s rumem, který mu dodá příjemnou vůni. Okořeníte jej skořicí a hřebíčkem. Švestky jsou trochu kyselejší a je dobré je dosladit cukrem.
Ingredience:
500 g švestek
0,5 dcl hnědého rumu
lžička skořice
0,5 lžičky mletého hřebíčku
kůra z jednoho citronu
pár kapek citronové šťávy
špetka mletého badyánu
5 lžic švestkových povidel
200 g cukru
Postup:
- Švestky očistěte a zasypejte cukrem, nechte je pustit vodu.
- V hrnci rozpusťte cukr a utvořte karamel. Pozor na to, aby se nespálil, ať je jen do hněda.
- Švestky dejte vařit v hrnci s karamelem.
- Přidejte koření, citronovou kůru a citronovou šťávu, zalijte rumem.
- Vařte je, dokud se ingredience nespojí a švestky nezměknou, poté švestkový rozvar pomixujte a můžete je nalít na lívance.