Zákožka svrabová, lidově zvaná svrab, je žravý cizopasník parazitující v lidské kůži. Roztoč se zavrtává pod rohovou vrstvu kůže, kde si razí chodbičky, v nichž klade vajíčka. Vývoj z vajíčka přes larvu v dospělou samičku trvá 14 až 17 dnů. Roztoč (zákožka svrabová) pak v těle člověka žije tři až šest týdnů. Mimo tělo hostitele přežije jen několik dnů. Příznaky: v kůži jsou patrny dvojice malých otvorů a zasažená pokožka svědí. K nákaze svrabem dochází přímým stykem s pokožkou nakaženého nebo při společném užívání různých předmětů. Léčba musí být komplexní.
Svrab je možno chytit kdekoliv
Svrab, kožní onemocnění dosud spíše připisované chudobě, válce či jiným bídným poměrům, se dnes vyskytuje i v dobře situovaných rodinách či zdravotnických a sociálních zařízeních. Nakazit se jím může člověk téměř kdekoliv. Zdaleka nejvíce se však stále vyskytuje mezi bezdomovci, migranty a osobami sociálně vyloučenými. Samičce zákožky svrabové, způsobující toto onemocnění, totiž stačí pouhé dvě a půl minuty k tomu, aby se zavrtala do kůže svého hostitele a nakladla tam vajíčka.
Nákaza se občas vyskytne například v mateřské škole, nakazit se člověk může na horské chatě, v ubytovně či ve sportovním zařízení, ale i v kině, na nádraží či v prostředcích MHD, zejména v autobusech a tramvajích s polstrovanými sedadly, kde může zákožka svrabová přežívat i několik dnů, než najde dalšího hostitele. Podmínkou přenosu choroby je však většinou úzký kontakt s nemocným člověkem. Velmi snadno se svrab přenáší sexuálním stykem a často přes ložní prádlo. Svrab se čas od času vyskytne rovněž v každém zdravotnickém či sociálním zařízení.
Svrab: Příznaky a místa napadení
Svrab (skabies) je parazitární kožní onemocnění. Vyvolává jej roztoč zákožka svrabová, jejíž celý životní cyklus probíhá na lidském hostiteli. Samička vyvrtá v kůži až několik milimetrů dlouhé chodbičky, vnichž klade vajíčka. Po inkubační době, trvající dva až šest týdnů, se objevuje silné svědění, které zesílí po ulehnutí, v teple. Při opakované infekci ale může být inkubační doba kratší než jeden týden.
Nemoc se projevuje červenými pupínky, které se objeví většinou po dvojicích – začátek a konec chodbičky. Ty se mohou druhotně infikovat. Postiženy bývají nejčastěji meziprstní prostory, okolí nehtů, předloktí, dále i okolí pohlavních orgánů, kolena, podpaží či břicho. Horší projevy nemoci mohou pozorovat alergici. Přítomnost tohoto parazita v kůži vyvolává svědění, kterému se postižený obvykle brání nadměrným škrábáním, které může způsobit až zánět pokožky a podkoží.
Léčba a hygienická opatření svrab zlikvidují
Tomuto infekčnímu onemocnění se většinou člověk může vyhnout, pokud dodržuje základní hygienická pravidla, přičemž tím nejdůležitějším je v tomto případě důkladné mytí rukou, důležité je také vyhýbat se spaní v cizím ložním prádle.
Pokud člověk příznaky svrabu objeví, měl by neprodleně navštívit kožního lékaře, který mu doporučí 48hodinovou izolaci. V průběhu této doby a ještě po dalších 14 dnů se pacient musí pravidelně dvakrát až třikrát denně mazat předepsanými mastmi.
Velmi důležitým opatřením zamezujícím šíření nákazy je generální úklid v domácnosti nemocného. Kromě toho, že je nutné vyvařit ložní prádlo, s nímž nemocný přišel do styku, je třeba vyprat a vyžehlit i spodní prádlo. Oblečení nebo textil, jež vyvářet nelze, doporučují hygienici uzavřít na týden do silného igelitového pytle.