Švýcararský salát, a to ve dvou variantách, patří do souboru studených specialit, které byly svého času zařazeny do souboru Receptury studených pokrmů. Může se stát, že pod označením „švýcarský salát“ koluje mezi kuchaři víc všelijakých receptur různého původu. Proto je třeba připomenout, že uváděné receptury se vztahují na švýcarský salát vyrobený podle někdejší československé státní normy.
Švýrarský salát dle Receptur studených pokrmů
Švýcarský salát II, ČSN 50162
Švýcarský salát se připravuje ze sýru ementálského typu, cikánské pečínky, směsi nakládané zeleniny s houbami, cibule, sterilizovaných okurek, kapií a vařených bílých fazolí. Výraznou chuť salátu dodává sladkokyselá olejová zálivka s hořčicí. Salát je dále dochucen solí, pepřem, worcesterem. Vzhledem k použitým surovinám je švýcarský salát II vydatnější a hodí se na přesnídávku, lunch nebo k večeři. Velmi dobře chutná s domácím pečivem.
Složení švýcarského salátu ČSN 50162 odpovídám soudobým stravovacím trendů: rychlá příprava, pikantní ale svěží chuť, kvalitní základní suroviny.
Suroviny na švýcarský salát II, ČSN 50162
- Zeleninová směs s houbami (40 % hub) 135 g
- Sýr Moravský bochník (ementál) 95 g
- Cikánská pečínka 74
- Vařené bílé fazole 88 g
- Cibule 43 g
- Paprika kapie sterilovaná 23 g
- Okurky sterilované 45 g
- Olej 25 g
- Ocet 5 g
- Cukr 5 g
- Hořčice 5 g
- Sůl 5 g
- Worcester 2,5 g
Příprava švýcarského salátu II
Nakrájenou sterilovanou zeleninu a vařené bílé fazole dáme do mísy a promícháme. Okurky nakrájíme na kostičky, kapie na krátké proužky. Cibuli nakrájíme ostrým nožem na velmi drobné kousky. Přidáme do mísy, promícháme. Z oleje, octa, hořčice, soli, cukru, pepře a worcesteru umícháme zálivku, vlijeme do salátu a dobře promísíme. Dáme vychladit.
Použití švýcarského salátu II
Švýcarský salát II se hodí na přesnídávky, lehké polední jídlo nebo k večeři. Ladí k němu jakékoliv pečivo – chleba, celozrnné i bílé, domácí houstičky.
Protože je v salátu není majonéza, není moc soudržný. Na obložené chlebíčky se proto nehodí.
Švýcarský salát I, receptura ČSN 50161
Hlavní složkou švýcarského salátu 50161 je trochu překvapivě sýr Gouda. Chuťový akord vytváří polosuchý salám, kyselá okurka, vejce a sterilizovaná kapie – vše jen ve velmi malém množství, aby vynikla dominantní chuť sýra. Švýcarský salát 50161je spojen malým množstvím majonézy a větším dílem jogurtu. Jogurt není pouze spojovací surovina, ve švýcarském salátu má i jiné opodstatnění. Salát se podává po několikahodinovém rozležení.
Švýcarský salát má vysoký obsah mléčných bílkovin a vápníku, málo uzeniny a koření a neobsahuje žádné nadýmavé složky. Pro své složení je vhodný pro děti a těhotné či kojící ženy.
Suroviny na švýcarský salát 50161
- Brněnský salám 52 g
- Gouda 176 g
- Okurky sterilizované 50 g
- Kapie sterilizovaná 23 g
- Majonéza 50 g
- Jogurt 125 g
- Vejce 1 ks
- Sůl 5 g
- Pepř 0,5 g (na dvě špičky nože)
Příprava: Oloupeme vajíčko a salám, odvážíme suroviny. Nakrájíme je na úhledné stejně dlouhé nudličky, vajíčko rozsekáme. Přidáme jogurt, majonézu, sůl a pepř. Promícháme a dáme do lednice proležet. Švýcarský salát můžeme mazat na řezy bílé veky a přizdobit vajíčkem a některým z uvedených druhů zeleniny.
Uvedené množství poslouží na studenou večeři pro čtyři osoby. Podáváme s celozrnným nebo bílým pečivem.
Zdroj: Receptury studených pokrmů, Merkur 1976