Syndrom neklidných nohou: příznaky a léčba

U některých lidí, zejména u diabetiků, se často objevuje tzv. syndrom neklidných nohou, projevující se nutkáním pohybovat končetinami. To významně zhoršuje kvalitu spánku a oddaluje usnutí. I když se nejedná o chorobu v pravém slova smyslu, znepříjemňuje tento syndrom život lidem, kteří jím trpí. Usínání jim totiž ztěžují neovladatelné záškuby dolních končetin a mravenčení, takže jsou ve dne unavení a nervózní.

Co je syndrom neklidných nohou

Asi deset procent lidí trápí tak zvaným syndrom neklidných nohou. Jde o onemocnění, při němž je porušena rovnováha neurovegetativního nervstva. Ve valné většině případů v důsledku poruchy nemohou spát.

Syndrom neklidných nohou se projevuje obtížnými pocity, které ovšem nemají objektivní příčinu: svrbění a pálení nohou. Většina nemocných se snaží pocity potlačit. Pohybují dolními končetinami, mimovolně třou jednu nohu o druhou. To jim znemožňuje usnout.

Jiným průvodním problémem znemožňujícím kvalitní spánek je tak zvaná spánková apnoe, což je onemocnění projevující se přerušovaným dýcháním ve spánku. Postižený obvykle v důsledku blokování horních cest dýchacích přestává na krátkou dobu dýchat. Po několika vteřinách se dech obnovuje, protože se člověk probudí, případně se jeho spánek stane tak zvaně mělčím.

Léčba syndromu

Léčba problémů se spánkem není nikdy snadná. Pokaždé je nutno znát příčinu problémů. Lékaři se brání přání pacienta předepsat okamžitě léky na spaní. Ty jsou vhodné například v situaci, kdy jde jen o přechodný problém: například pobyt v nemocnici nebo choroba, která ruší spánek. Doba užívání medikamentů pro spaní by podle odborníků ovšem neměla přesahovat dobu čtyř týdnů. Neodstranění příčiny nespavosti a souběžné podávání hypnotik bez zjištění příčiny by mohly vést k chronickému stavu nespavosti a ke vzniku závislosti na podávaných lécích. Užívání prášků na spaní po delší dobu sice přináší na nějaký čas úlevu, je ovšem jenom zástupným řešením, které napomůže vyhnout se mnoha nepříjemných vjemů.

Příčina onemocnění

Po příčině této poruchy medicína stále pátrá, i když ji někteří lékaři spojují s anémií, nedostatkem vápníku, hořčíku, zinku, draslíku a vitamínu B.

Přírodní medicína doporučuje na tyto obtíže střídavé koupele v teplé a studené vodě, po osušení sprej z arniky. Z bylinných přípravků 1 až 2 dražé z třezalky 3x denně, na noc 1-3 dražé z kozlíku, případně v kombinaci s tabletami magnesium-calcium, tj. s hořčíkem a vápníkem. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin, zejména minerálních vod, která obsahuje potřebný hořčík).

Zanechte odpověď