Někdy se stane, že zejména dítě navštěvující nějaký dětský kolektiv se znenadání „osype“ kolem úst, na dlaních a na chodidlech. Výsev vyrážky může provázet lehce zvýšená teplota, mírná apatie či nechutenství. Mohlo by se jednat o poměrně neškodné onemocnění, které dostalo české oznečení syndrom ruka, noha, ústa. Nemoc je vysoce infekční.
Syndrom ruka, noha, ústa patří mezi tak zvaně sezonní nemoci, protože se nejčastěji objevuje v létě (ale není to vždy pravidlem). Dítě (ale i dospělý člověk) se může nakazit na koupališti, při dětských hrách, v kině, při používání veřejných hracích prvků v obchodních domech a na podobných místech. Choroba se šíří zejména kapénkovou nákazou a přímým stykem (například i podáním ruky). Projeví se za tři až šest dní po nákaze. V literatuře se znepokojení rodiče mohou setkat i anglickým názvem nemoci – hand–foot syndrom nebo s odborným názvem palmární a plantární erytrodysestezie. Jejími původci jsou enteroviry , a to zejména Coxsackie A16.
Příznaky onemocnění
Dítě postižení syndronem ruka, noha, ústa má nejprve zvýšenou teplotu. Stěžuje si na bolest v krku, někdy ho pobolívá břicho, ztrácí chuť k jídlu, někdy ztrácí zájem o hry nebo se jeví jinak trochu apatické. Někteří rodiče se mohou domnívat, že se jedná o plané neštovice. Při nichž se ale výsev puchýřků objevuje po celém těle a nemoc má horší průběh.
- Prvními vnějšími příznaky je vyrážka na ústech (buď kolem úst nebo boláčky připomínající opary na rtech), případně poměrně bolestivé afty v ústech.
- V krátké době se na dlaních a na chodidlech vytvoří pupínky, které se mohou změnit až v puchýřky.
- Protože je na dlaních a na chodidlech poměrně silná kůže, svědění se jeví až jako bolest, zejména jestliže má postižený tendenci svědivá místa škrábat.
- Postižená končetina také někdy trochu brní.
Syndrom ruka, noha, ústa – léčba
Syndrom ruka, noha, ústa není vážná nemoc a netrvá déle než několik dní. Obvykle při ní není nutno podávat žádné léky. Léčbu stačí omezit na mírnění svědivých pocitů a bolesti přecitlivělé pokožky. Lékaři doporučují postižená místa chladit studenými obklady, například ledem. Vhodné jsou rovněž zmrazené gelové polštářky, které se prodávají v lékárnách právě k účelu studených obkladů. Protože se nemoc nejčastěji vyskytuje v létě, je třeba, aby se nemocný vyvaroval pobytu na slunci a přijímal zvýšené množství tekutin. Někdy je doporučováno ošetřovat postižená místa hydratačními krémy, ale velmi jemnými, nejlépe z řad dětské kosmetiky. Zvýšený příjem vitamínů, zejména řady B, pomáhá syndrom ruka, noha, ústa rovněž rychleji léčit.
Zabránit dalšímu šíření
Při objevení nemoci je dobré domácnost a všechny nástroje či hračky, kterých se nemocný dotýkal, umýt s přídavkem desinfekčního prostředku.
Syndrom ruka, noha, ústa se sice obvykle projeví u dětí, ale mohou jím onemocnět i dospělí lidé (nejčastěji rodiče dětí).
Omezení aktivity
Protože chodidla s vyrážkou bolí až pálí, doporučuje se vynechat po dobu výskytu vyrážky delší chůzi a sportovní aktivitu. Toho by si měli být vědomi například vedoucí letních dětských táborů, kde se někdy tato nemoc doslova předává jako „štafetový kolík“.