Nápadů na jednoduché recepty, které se lehce připravují a ještě snadněji konzumují a navíc jsou doopravdy zdravé, není nikdy dost. Rozhodně mezi ně patří i tarhoňa s kuřecím masem. A víte, co je to tarhoňa?
Seznamte se s tarhoňou
Pokrm pojmenovaný jako tarhoňa je vlastně druh těstovinové rýže, který je populární v maďarské a také slovenské kuchyni. Jde o drobné nočky z původně nudlového těsta, které se zadělává z hrubé mouky a vajec. Těsto se následně nastrouhá asi na půlcentimetrové kousky, které se poté usuší. Úplně původně se tarhoňa připravovala prolamováním těsta přes speciální síto.
Příprava je velmi jednoduchá, vystačíte si se solí, olejem a horkou vodou. Dá se použít jako příloha nebo jako vítané zahuštění například do polévek.
Tarhoňa s kuřecím masem – recept
Tarhoňu se nejlépe vychutnáte, když ji připravíte podle původního záměru jako přímou součást jídla. Jako příloha už zdaleka nedosahuje takových chuťových kvalit.
Ingredience:
500 gramů kuřecího masa
350 gramů tarhoni
4 šálky vody
2 středně velké cibule
150 gramů žampiónů (můžeme vynechat)
1 lžíce oleje
1 lžička grilovacího koření
podle chuti sůl
podle chuti pepř
Postup:
Celý recept začneme přípravou kuřecího masa. Omyjeme ho, osušíme, nakrájíme na menší kostky a vložíme do mísy. Tady ho osolíme, opepříme a okořeníme a necháme alespoň hodinu uležet v chladničce. Nejlepší je samozřejmě marinování přes noc, ale tady už je třeba použít i trochu oleje, aby se maso na vzduchu nezkazilo.
Na pánvi rozpálíme olej. Cibule oloupeme, nasekáme na menší kostičky a smažíme na pánvi. Zároveň s nimi přihodíme i tarhoňu, kterou opékáme tak dlouho, dokud není cibule světle hnědá. Mezitím nakrájíme žampióny (u velkých hub vynecháme nožičky) a vhodíme je na pánev. Promícháme, přisypeme maso a další dvě minutky za stálého míchání opékáme. Nakonec vše zalijeme vodou a necháme pod pokličkou na mírném ohni dusit slabou půlhodinku.
Maso občas zkontrolujeme a je-li třeba, přilijeme trochu vody. Výsledkem by mělo být jakési doměkka uvařené rizoto jen s minimem volné tekutiny.
Tarhoňu s kuřecím masem nabíráme z pánve za pomoci naběračky namočené ve studené vodě a servírujeme na talíři v podobě efektních kopečků. Ty můžeme posypat strouhaným sýrem nebo přizdobit čerstvými bylinkami. Velmi dobře chutná i studená, například ještě se lžící zakysané smetany.
Tipy pro vaření:
Dvoubarevného jídla snadno docílíte tak, že na pánev k cibuli přidáte jen polovinu tarhoni. Tu druhou přidejte až s přilitím vody. Zůstane krásně bílá a dá pokrmu zajímavý vzhled.
Asi deset minut před koncem vaření můžete přidat i čerstvý jemně nasekaný špenát. Jeho přítomnost udělá z talíře doslova pastvu pro oči a navíc opravdu skvěle chutná.
Pikantní říz dostane tarhoňa s kuřecím masem tehdy, když do ní přidáte trochu chilli omáčky (asi jednu kávovou lžičku).