Nároky porodnic na vybavení budoucích maminek jsou různé. Někdy si vystačíte jen s hygienickými potřebami a doklady, jinde od vás budou chtít vše od toaletního papíru až po láhev s pitím k porodu.
Malá porodnice = větší nároky
Neplatí to rozhodně vždy, ale menší zdravotnická zařízení mívají často mnohem větší nároky, než velké nemocnice. Seznam vybavení byste měla dostat na předporodních kurzech, které porodnice pořádá nebo ho často najdete uvedený na jejích internetových stránkách.
Většinou se s veškerým vybavením a pomůckami vejdete do jedné středně velké sportovní tašky (ty jsou mimochodem pro přenášení po porodnici velmi praktické). Jestliže máte početnou rodinu, která vás může v nemocnici každý den navštěvovat, můžete si zabalit opravdu jen to nejnutnější a zbytek si nechat postupně dodávat..
Co si vzít do porodnice – základní seznam
Taška do porodnice by určitě měla obsahovat alespoň tyto základní věci.
Doklady – občanský průkaz, těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce
- vdané ženy by neměly zapomenout oddací list
- svobodným ženám stačí rodný list, případně dohoda o jméně dítěte
Všechny doklady vložte do průhledné eurofólie a nechte je hned na povrchu sbalené tašky. Budete je potřebovat už při příjmu do porodnice.
Vybavení pro vás: kojící podprsenky (alespoň 2), vložky do podprsenky, kalhotky (2-3 ks pro začátek), hygienické potřeby (bez parfemace). Zapomenout byste neměla ani na mobil s nabíječkou, případně fotoaparát. Na porodním sále vám může čerstvě narozené miminko vyfotit i lékař nebo sestřička, pokud to váš doprovod z jakéhokoli důvodu nestihne.
Vybavení pro miminko: jednorázové pleny (počítejte i s 30 kusy, odcházející smolka vás může zaměstnávat třeba každou hodinu).
Do tašky nezapomeňte přibalit také porodní plán, pokud ho máte vypracovaný.
Vybavení do porodnice – užitečné tipy
Vlastní noční košile – nemocničním andělíčků často chybí potřebné šňůrky, takže alespoň pro návštěvní hodiny byste měla jednu vlastní košili mít.
Župan – nezbytný pro návštěvu společenské místnosti ale i různých vyšetření, která ještě před propuštěním podstoupíte.
Balíček vložek – většinou sice v porodnici dostanete ty nemocniční, ale leckde je jejich počet na příděl a pokud krvácíte více, nemusí to stačit.
Náhradní oblečení pro miminko – ne vždy je to nemocniční po ruce, když ho potřebujete a navíc mnoho porodnic dnes nabízí maminkám focení jejich čerstvě narozených drobečků a k tomu se nemocniční dupačky vážně nehodí.
Vlhčené ubrousky bez parfemace – při umývání smolky k nezaplacení. V porodnici bývá obvykle dostupná jen bavlněná žínka a voda z kohoutku.
Bepathen – hodí se úplně na vše, od ošetření zadečku miminka až po vaše bolavé bradavky, ale dá se použít například i na suché rty apod.
Výbavička na cestu domů
Tu s sebou hned ze začátku nosit do porodnice nemusíte, její přípravu ale nepodceňujte. Všechny oblečky, přenosku a další věci nachystejte pěkně na jedno místo a opatřete nejlépe cedulkou, aby je váš partner při průchodu bytem snadno našel. Nemocniční folklór zná hodně tatínků, kteří se do porodnice pro své dítko museli vracet dvakrát nebo třikrát právě kvůli zapomenuté výbavičce.