V souvislosti s těhotenstvím se někdy hovoří i o těhotenské choleostáze. Co tuto nemoc způsobuje, jak se léčí a jaké komplikace přináší?
Co je choleostáza
Tato nemoc je nazývaná těhotenská žloutenka. Je způsobena pravděpodobně těhotenskými hormony, které mají vliv na funkci jater a žlučníku. Tyto hormony způsobují poruchu produkce a toku žlučových kyselin, které se pak dostávají ve větším množství do krevního oběhu.
Jaké jsou příznaky těhotenské choleostázy? Těhotná trpí silným svěděním, horší však je negativní vliv na vývoj plodu.
Projevy těhotenské choleostázy
Mezi nejčastější projevy patří:
- silné svědění na dlaních a chodidlech,
- tmavě zbarvená moč,
- světle zbarvená stolice,
- celkový pocit únavy, nechutenství, deprese.
Zajímavé je, že typické příznaky žloutenky, tedy žlutá barva kůže a očního bělma, se objevuje jen zřídka.
Rizikové faktory
Největším rizikovým faktorem je choleostáza v předchozím těhotenství, uvádí se, že pravděpodobnost opakování je až 90 %.
Podobně rizikové jsou ženy, jejichž matka nebo sestra tímto onemocněním trpěla. Větší pravděpodobnost nemoci mají také ženy s vícečetným těhotenstvím nebo chronickým onemocněním jater.
Jaký vliv má choleostáza na dítě?
Choleostáza není nebezpečná kvůli matce, ale právě kvůli plodu. Zvyšuje totiž riziko předčasného porodu a úmrtí přímo v děloze. Pokud je toto onemocnění u ženy diagnostikováno, je jí věnována potřebná péče a někdy dochází k indukci porodu.
Diagnostika
Těhotenskou choleostázu rozpoznáme podle krevních testů a ultrazvukového vyšetření. Zkoumá se zejména krevní obraz, provádějí se jaterní testy a sleduje i obsah žlučových kyselin v krvi.
Jak se choleostáza léčí?
Léčbu může zahájit pouze lékař. Příznaky svědění lze tlumit a dále lze upravit hladinu žlučových kyselin v krvi. S ohledem na závažnost onemocnění je těhotná žena pod pečlivým dohledem.