Prožíváte začátek druhé poloviny těhotenství a prodělala jste screeningové vyšetření, na jehož základě vám byla diagnostikována těhotenská cukrovka. Svět se nezhroutí. Není třeba podléhat panice. Ale také nelze tuto komplikaci v těhotenství podceňovat. Jen budete muset až do narození děťátka změnit svůj stravovací režim. Jedna informace je dobrá: po porodu těhotenská cukrovka zmizí. S dalším faktem se ovšem budete muset smířit: je téměř stoprocentně jisté, že se vaše těhotenská cukrovka bude opakovat i při dalších graviditách.
Těhotenská cukrovka: příznaky a projevy
Těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus) patří mezi metabolické poruchy. Látková výměna v těle matky neprobíhá tak, jak by měla. Jedním z důvodů je například snížená schopnost slivky břišní dodávat tělu zvýšené množství inzulinu, kterého je mimo jiné třeba k rozložení a vstřebávání cukrů z potravy. Nedostatek inzulinu způsobí zvýšenou hladinu cukru v krvi (nebo případně i v moči), tak zvanou glykemii.
Žena začne být více unavená, trpí žízní a chodí častěji močit, mohou se u ní objevit kvasinkové infekce nebo se jí špatně hojí kožní rány.
Jenže to jsou obvyklé těhotenské potíže, proto by jim bez speciálního vyšetření asi vůbec nevěnovala pozornost.
Je třeba cukrovku léčit?
Těhotenskou cukrovku je třeba léčit. Naštěstí se to většinou obejde bez medikamentů – stačí upravit jídelníček podle pokynů, které žena dostane v odborné poradně. Kdyby tuto formu diabetu neléčila, vážně by ohrozila vývoj dítěte.
Především by z něho nezdravě narostl pořádný „cvalík“ s porodní vahou více než čtyři kilogramy (makrosomie), který by se při spontánním porodu jen těžko dostával na svět. Vnitřní orgány takového dítěte mnohdy nejsou uzpůsobeny velikosti těla a zaostávají.
Další komplikací může být náhle snížený obsah cukru v krvi dítěte. Miminko upadá do křečí až do bezvědomí a lékaři mu musejí poskytnout infúze glukózy.
Neléčená těhotenská cukrovka matky se může projevit i v dalším životě děcka: Jejími důsledky jsou hyperaktivita, obezita a v dospělosti diabetes druhého typu.
Zanedbaná léčba těhotenské cukrovky nejednou způsobila to nejhorší – úmrtí plodu v těle matky.
Proč onemocnění přibývá?
Těhotenská cukrovka se podle některých údajů objevuje u až 18 procent žen, zatímco před 30 lety se uvádělo čtyři až šest procent. Co je příčinou nárůstu?
Zejména důkladnější zdravotnický screening, který odhalí všechny případy.
Dále zvyšující se věk rodiček. Organismus ženy dospívá stejně rychle jako před lety a lékaři se shodují na tom, že po 25. roku věku se ženské tělo s některými změnami vyrovnává nesnadněji.
Neprospívá nám ani životní styl: nadbytek stravy, málo pohybu, nadváha.
Statististicky nezanedbatelné množství žen si dispozice ke vzniku těhotenské cukrovky nese ve své genetické výbavě.