V těhotenství je dobré věnovat jídelníčku a celkovému životnímu stylu zvýšenou pozornost. Předejdete tak možným nedostatkům při vývoji miminka, ale také pozdějším problémům s chudokrevností nebo kojením. Nemuselo by se vás týkat ani extrémní zvýšení hmotnosti a její následné pracné shazování.
V těhotenství se přibrat zkrátka musí, to je bohužel pravda. Vždyť jen samotné miminko a plodová voda něco váží a tělo si navíc musí připravit dostatečné zásoby tuku a živin na nejméně roční kojení, se kterým počítá. Optimální přírůstek hmotnosti se pohybuje mezi 8-12 kilogramy. Záleží samozřejmě na vaší původní váze a také tělesné stavbě. Všeobecně jsou ovšem váhové přírůstky přesahující 15 kilogramů považovány za nepřirozené.
Kromě špatného životního stylu je způsobuje také často opakovaný mýtus o „jezení za dva.“ Je pravda, že těhotenské hormony si někdy dovedou s chutí k jídlu pěkně pohrát. Dvojnásobné porce jsou ale špatným řešením. Copak může mít čtyřkilové miminko stejnou potřebu energie a vitamínů jako dejme tomu šedesátikilová žena?
Jak správně sestavit těhotenský jídelníček
Není nutné rozepisovat na každý den přesný seznam zkonzumovaným potravin a pracně propočítávat přijaté množství bílkovin nebo vitamínů. Lepší je řídit se několika jednoduchými poučkami.
Rozdělte si jídlo do 5-7 porcí za den. Dvě až tři porce by měly být hlavní, zbytek jen lehké svačinky nejlépe z ovoce a zeleniny či celozrnných cereálií. Tím dodáte svému tělu dostatek vlákniny a vyhnete se zácpě.
Neméně důležitý je i pitný režim. Objem krve v těle matky se během těhotenství postupně zvyšuje až o jednu třetinu. Dostatek tekutin je tedy na místě. Optimální je 2,5 až tři litry tekutin denně v menších dávkách (kvůli nadměrné zátěži ledvin). Vhodné jsou nejrůznější minerální vody, ředěné džusy nebo černý čaj. Ovocné čaje mohou naopak způsobovat nepříjemné pálení žáhy.
Omezte nebo úplně vynechte kávu. Kofein totiž zhoršuje vstřebávání tolik potřebného železa, kterého mají maminky ve třetím trimestru často nedostatek. Kávu si dopřejte nejlépe teprve dvě hodiny po jídle nebo popřemýšlejte o bezkofeinové variantě.
Těhotenský jídelníček by měl obsahovat i dostatečné množství bílkovin. Nejvhodnější k jejich doplnění jsou sýry a libové maso. Zapomínat byste neměla ani pravidelný přísun ryb – alespoň jedenkrát týdně. Dostatečné zásobení jódem zlepšuje paměťové a inteligenční schopnosti děťátka. Vyhýbejte se tresce a tuňákovi – v jejich mase se snadno usazují těžké kovy.
Omezte příjem tzv. hluchých kalorií. Ty najdete především v nejrůznějších pochutinách a zákuscích. Vám ani miminku potřebné živiny nedodají a nabraná kila budete později těžko shazovat. Pokud vás začne honit mlsná, zkuste se nejprve napít nebo sníst kousek mrkve nebo jablka. Čas od času si samozřejmě drobný hříšek dopřát můžete.
Nevhodné a nebezpečné potraviny
Těhotenský jídelníček by neměl obsahovat především syrová vejce, která mohou způsobit nákazu salmonelou nebo listerií a to obzvláště v letních měsících. Vyvarujte se proto vajíček naměkko, majonéz, zmrzlin ve stáncích a podobně. Problémy mohou způsobovat i plísňové či čerstvé sýry, tepelně neupravené mléko apod. Nebezpečí číhá i ve vícekrát ohřívaných jídlech, nebo rozmrazených a znovu zmrazených potravinách, ve kterých se bakterie snadno namnoží.
Úplně zmizet by měl také alkohol a to i v malém množství. Dokonce i občasná konzumace – zvláště v prvním trimestru, může negativně ovlivnit vývoj mozku a vnitřních orgánů miminka.