Už jste překonala první pocity ze sdělení, že budete maminkou a nastaly ve vás samotné obavy, jestli celou tu dlouhou dobu zodpovědně zvládnete? Určitě ano. Už jenom fakt, že jste navštívila náš web rodicka.cz svědčí o skutečnosti, že nic nechcete ponechat náhodě a že se o době těhotenství chcete dozvědět co možná nejvíc informací. Přinášíme souhrn důležitých okamžiků, které vás čekají. Podrobnosti se dočtete na našich stránkách, které vás těhotenstvím podrobně provedou krok za krokem. Připravili jsme pro vás i stručný těhotenský kalendář.
Jak se počítá doba těhotenství?
Jak je to vlastně s dobou těhotenství u žen? Jednou se řekne devět měsíců, jindy deset měsíců. Nebo se těhotenství počítá na týdny či dny?
Devět měsíců trvání těhotenství – to je lidové, obecné počítání. Ono tak nějak vychází. Jenže každý měsíc nemá stejný počet dní, takže je na první pohled jasné, že to je určení trochu vachrlaté. Jistější je počítání na tak zvané lunární měsíce (28 dní je doba od úplňku do úplňku, ale také optimální rytmus menstruačního cyklu). Průměrné těhotenství trvá asi deset lunárních měsíců. A protože změny v těle matky probíhají rychle a děťátko se vyvíjí týden po týdnu, stalo se zvykem těhotenství členit na týdny, kterých je průměrně čtyřicet. Doba těhotenství tedy trvá asi 280 dní, to je 40 týdnů, 10 lunárních a devět kalendářních měsíců.
Vytvořte si vlastní těhotenský kalendář
Abyste na nic nezapomněla, můžete si pořídit vlastní těhotenský kalendář, který bude sloužit jako záznamník všeho, na co nesmíte zapomenout. Může to být stolní kalendář, sešitový diář, a nebo si můžete „vyhrát“ a v tabulkovém procesoru si na počítači vytvořit těhotenský kalendář vlastní výroby. Budete jím ráda listovat. A při zanášení a pročítání záznamů bude v duchu s děťátkem. Jestliže se vám nechce nic takového podnikat, můžete navštěvovat naše stránky, kde se podrobně dozvíte, co vás v ten který týden těhotenství čeká.
Náš průvodce těhotenstvím
- V prvním ve druhém lunárním měsíci jste asi tápala, zda je vynechání menstruace opravdu způsobeno těhotenstvím. Cítíla jste pnutí v prsou, točila se vám hlava a po ránu se vám dělalo nevolno. Udělala jste si těhotenský test – vyšel pozitivně – a objednala jste se na prohlídku ke svému gynekologovi.
- Ve třetím lunárním měsíci (9. až 12. týden těhotenství) vás čeká komplexní gynekologické vyšetření. Dostanete důležitý doklad – těhotenskou průkazku. Objednáte se k zubaři a porozhlédnete se po nějakém zařízení, kam mohou těhotné ženy chodit cvičit. Objednáte se na ultrazvukové vyšetření.
- Ve čtvrtém lunárním měsíci (13. až 16. týden těhotenství) půjdete na první ultrazvukové vyšetření (jestli jste ještě nebyla). V poradně vás zváží, zkontrolují tlak a vaginálně vyšetří. Některé ženy (zejména rodičky starší 35 let) absolvují triple test, který vyloučí možné vrozené vývojové vady plodu.
- V pátém lunárním měsíci (17. až 20 týden těhotenství) možná půjdete znovu na ultrazvuk. Toto vyšetření bude zaměřeno na hledání vývojových vad (například srdečních) plodu. Poradnu budete navštěvovat jednou za tři až čtyři týdny. Začnete přibírat na váze. Ženy, které již rodily, v této době cítí první pohyby miminka. Ve 20. týdnu těhotenství už je většinou rozpoznatelné pohlaví dítěte.
- Šestý lunární měsíc (21. až 24. týden těhotenství) bude znamenat opět kontrolu v poradně – prohlídka, vážení, měření tlaku, kontrola otoku končetin. Děťátko se již čile hýbe. Začnete se rychle zakulacovat, takže nesmíte zapomenout ošetřovat si kůži na prsou, břichu a stehnech, abyste se vyhnula vzniku pajizévek. Ve 24. týdnu těhotenství vám bude proveden test na vyloučení těhotenské cukrovky.
- Sedmý lunární měsíc (25. až 28. týden těhotenství). Jestli vám dosud nebyl proveden, podrobíte se testu na vyloučení těhotenské cukrovky. Asi už zcela vyměníte šatník za pohodlné těhotenské oblečení. V noci vás občas budou chytat křeče do nohou. Možná vás začne trápit zácpa. Budete muset na sebe dávat velký pozor – změněná hmotnost vás učiní nemotornou. Dítě už je v tuto dobu sice „jakžtakž“ životaschopné, ale předčasný porod je špatnou vstupenkou do života.
- V osmém lunárním měsíci (29. až 32. týden) půjdete zase na ultrazvukové vyšetření. Tentokrát bude zaměřeno na polohu a celkový vývoj plodu, ale také bude sonografem vyšetřena placenta a množství plodové vody. Čekají vás krevní testy (tvorba protilátek s ohledem na Rh faktor) a obvyklá vyšetření. V poradně už budete skoro jako doma. Ve 32. týdnu nastupuje většina žen na mateřskou dovolenou. Začnou vám krásné týdny příprav na příchod miminka: nákup výbavičky, potřeb a podobně.
- V devátém lunárním měsíci začnete pociťovat stahy, kterým se lidově říká „poslíčky“. Je to vlastně takový trénink dělohy na blížící se porod. Již byste měla mít vybranou porodnici, a to zejména v případě, že chcete při porodu darovat pupečníkovou krev (odběr provádějí jen některé porodnice). Měla byste mír sbalené potřeby pro sebe a pro dítě, protože porod už může přijít, a nebude už předčasný.
- Desátý lunární měsíc je už je dobou plnou očekávání. Už asi nikde po výletech a návštěvách jezdit nebudete, ale kdyby, vždy s sebou noste těhotenskou průkazku. Při vícedenních návštěvách (třeba u rodičů) s sebou mějte zavazadlo do porodnice. A ve vašem okolí ať někdo denně drží „službu“ na případný odvoz do porodnice. Na vyšetření už asi budete chodit do nemocniční ambulance. Seznámíte se s personálem, který vám pomůže při porodu.
Tak vám držíme pěsti. A když budete hledat odpověď na některé otázky, budeme rádi, když je najdete na našich stránkách.