- 1. týden těhotenství. Vaše dítě ještě není počato. I když se délka těhotenství uvádí jak 40 týdnů, je to proto, že se těhotenství počítá od data poslední menstruace. Otěhotnět můžete nejspíše až kolem 13. dne cyklu.
- 2. týden těhotenství. Právě nastala nejvhodnější doba k početí. Je trochu úsměvné, že ačkoliv jste tento týden teprve otěhotněla, počítá se „papírově“ již jako 2. týden těhotenství.
- 3. týden těhotenství. Do šesti hodin po pohlavním styku si jedna spermie partnera našla vajíčko a přes membránu je oplodnila. Dvě buněčná jádra se spojí a vytvoří jednu buňku. V následujících sedmi dnech se bude buňka dělit a postupovat přes vejcovody do dělohy, kde se zahnízdí. Buňky se potom rozdělí na dvě části: z jedné se stane placenta, z druhé poroste děťátko.
- 4. týden těhotenství. Na začátku byl shluk buněk, který se již vyvinul do tvaru disku s různými vrstvami, z nichž se budou vyvíjet orgány. Srdeční, nervové a primitivní mozkové buňky se již tvoří. Na konci 4. týdne měří asi dva milimetry.
- 5. týden těhotenství. Miminko se zahnízdilo v děloze. Má oblý tvar , ale je velké jen několik milimetrů, začíná se vyvíjet placenta.
- 6. týden těhotenství. Plodu se začínají tvořit orgány, rozvíjejí se žebra od páteře , vytváří se hrudní dutina.
- 7. týden těhotenství. Miminko je stále ve stadiu embrya. Vypadá jako drobná fazolka, ale začíná dostávat lidský tvar. Už jsou rozpoznatelné paže, nohy. Maličko srdíčko tluče dvojnásobnou rychlostí než vaše.
- 8. týden těhotenství. Hlava je největší částí zárodku, protože růst probíhá od hlavy. V malých ústech se již vytvořil drobný jazýček.
- 9. týden těhotenství. Děťátku se vytvořila oční víčka, prsty na rukou na nahou, zmizel ocásek. V tomto stádiu je už pozorovatelné ultrazvukem. Je možno ho změřit a rovněž přesněji určit datum porodu. To je důležité, pokud si nejste jista datem své poslední menstruace.
- 10. týden těhotenství. Miminko je již označováno za plod a váží pět až deset gramů. Pohybuje se v plodové vodě.
- 11. týden těhotenství. Konec prvního trimestru, tedy nejcitlivější fáze vývoje dítěte, končí. Všechny orgány už má „založené“. Do konce týdne vyroste asi do šesti centimetrů, klesá riziko, že by mohly uškodit vaše infekce nebo léky.
- 12. týden těhotenství. Jste v důležitém týdnu těhotenství. Půjdete na ultrazvukové vyšetření a budete moci slyšet tlukot srdce miminka. Cílem vyšetření je vyloučit jeho možné vývojové vady.
- 13. týden těhotenství. Miminko už vypadá jako lidská bytost. Oči a uši se ustavily na správném místě, ústa se otevírají. Nervové buňky se rychle rozvíjejí, už má první reflexy.. dokáže skrčit nohy, ohýbat chodidla, narovnat prsty, svraštit obočí. Cítí vaše emotivní stavy a reaguje na ně.
- 14. týden těhotenství. Plod váží asi 25 gramů a měří sedm centimetrů. Prodloužil se krček a narostly první vlásky. Vyvíjí se mu reflexívní polykání, začíná si cucat palec. Jakoby beztížně se pohybuje v plodové vodě a polohu mění asi tak každé tři hodiny.
- 15. týden těhotenství. Miminko už je dokonalý plavec, dumlat paleček už také dobře umí.
- 16. týden těhotenství. Svaly plodu reagují na podnět mozku, baví ho kopat a převracet se. Některé maminky v tomto týdnu už cítí jeho pohyby. Měří asi 11 centimetrů a 80 gramů.
- 17. týden těhotenství. Ruce a nohy se prodloužily, celé děťátko je pokryto chloupky, které se nazývají lanugo. Pomáhají mu regulovat tělesnou teplotu. Zatím má stále zavřená víčka a dýchá do plic plodovou vodu.
- 18. týden těhotenství. Miminku se dotvářejí polštářky na prstech. Chrupavky jeho těla se mění na kosti, miminko potřebuje hodně vápníku. Začíná dozrávat jeho centrální nervový systém.
- 19. týden těhotenství. Na ultrazvuku už jsou většinou rozpoznatelné pohlavní orgány. Žaludek produkuje žaludeční šťávy, které ledviny již dokážou zpracovat. Všechen odpad je vylučován do plodové vody. Tento týden se budují zárodky stálých zubů – jsou za zárodky zubů mléčných.
- 20. týden těhotenství. Miminko je v půlce vývoje. Jeho smysly se rozvíjejí prostřednictvím nervových buněk. Kůže se stává silnější a tělo začíná mít optimální poměr. Je dlouhé asi šest centimetrů (od hlavy ke kostrči).
- 21. týden těhotenství. Děťátko sílí. Rádo si dumlá palec a hraje si s pupeční šňůrou. Jeho tělo pokrývá bílý krémovitý ochranný obal, který chrání pokožku před plodovou vodou. Na vaše leknutí reaguje vrtěním a kopáním, protože k němu přes placentu pronikla vlna vašeho adrenalinu. Zaujímá co nejvýhodnější polohu podle toho, v jaké poloze jste vy.
- 22. týden těhotenství. Tvoří se nehty, vyvíjejí se pohlavní orgány. Začíná spát a probouzet se v pravidelných cyklech. Často začíná být aktivní poté, co vy začnete odpočívat.
- 23. týden těhotenství. Miminko je ještě celé vrásčité, protože nemá podkožní tuk. Je červené a na hlavě má drobné vlásky. Má vytvořeny zárodky zubů a dásní. Slyší váš hlas a zvuky okolí, reaguje na každé kýchnutí, poslouchá tlukot vašeho srdce.
- 24. týden těhotenství. Děťátko stále nacvičuje dýchání plodovou vodou, plíce nejsou rozvinuté a nebudou fungovat až do porodu. Ale už má řasy, obočí. Je 21 centimetrů dlouhé. Do tohoto týdne je možno vykonat interrupci, jestliže bylo zjištěno, že by trpělo nevyléčitelnou chorobou nebo těžkou vadou.
- 25. týden těhotenství. Miminko je stále hubené, jeho tělo ještě nevytváří tuk. Umí kašlat a kýchat. Má asi 25 centimetrů a váží tak 800 gramů. Je už téměř vyvinuté a začíná rychle přibírat na váze.
- 26. týden těhotenství. Dítě váží už skoro kilogram a je 23 centimetry dlouhé. Je aktivní, protože má ještě dostatek místa v plodovém vaku v děloze.
- 27. týden těhotenství. Konečně otevřelo oči. Měří asi 25 centimetrů při natažených nožičkách.
- 28. týden těhotenství. Miminko váží kilo až kilo a půl. Všechno slyší a bude rádo, když si s ním budete povídat nebo mu zpívat.
- 29. týden těhotenství. Životní prostor ve vašem bříšku se začíná zmenšovat. Pro děťátko je čím dál obtížnější se v něm pohybovat. Jeho mozek se rychle vyvíjí, hlava je v poměru k tělu. Už umí rozeznat chutě a vůně.
- 30. týden těhotenství. Miminko přestává být vrásčité – přibývá mu podkožní tuk. Začíná ztrácet lanugo. Kosti jsou pevné, zavírá a otevírá oči.
- 31. týden těhotenství. Dítě už je skoro vyvinuté. Plíce dozrávají, ale ještě pár týdnů potřebují k dozrání. Kdyby se miminko v tomto týdnu narodilo, je asi 95 procent šance na jeho přežití.
- 32. týden těhotenství. Miminko přibírá na váze, ale už neroste tak rychle. Často spí, zívá a prý se mu už zdají sny. Plíce jsou stále nezralé. Průměrná váha v tomto týdnu je asi 1,7 kilogramu, délka 40 centimetrů.
- 33. týden těhotenství. Kosti a orgány už jsou plně vyvinuty. Plíce vytvářejí povrchově aktivní látky, které pomáhají k jejich rozšíření a rozvoji. Obrací se hlavičkou dolu. Znamením, že se už obrátilo do porodní polohy, jsou jeho kopy do vašich žeber.
- 34. týden těhotenství. Miminko měří asi 42 centimetrů a váží asi dvě kila. Jeho imunitní systém je čím dál lépe připravený, takže bude umět odrazit mírné infekce, až se narodí.
- 35. týden těhotenství. Pohyby dítěte v děloze jsou stále obtížnější. Plíce už jsou téměř vyvinuté. Jeho oči mají tmavomodrou barvu.
- 36. týden těhotenství. Děťátku zbývá přibrat ještě tak půl kila, aby mělo zásobu tuku na udržení teploty po porodu. Vyplňuje celý prostor dělohy. Jeho vlasy mohou mít až pět centimetrů. Hlavička klesla k stydké kosti, zralý plod se připravuje na porod. V této době má asi 2,5 kila a měří 45 centimetrů.
- 37. týden těhotenství. Zbývají tři týdny do porodu, ale kdyby se miminko narodilo už teď, nevadilo by to. Už váží skoro tři kila.
- 38. týden těhotenství. Tělo děťátka je plně vyvinuto. Má asi 300 kostí. Už vypadá tak, jako děti po narození. Už by nepotřebovalo žádnou speciální péči.
- 39. týden těhotenství. Ve střevech miminka se začíná tvořit zeleno černá odpadní látka nazývaná smolka. Růst a přibírání na váze se zpomalily. Už se jen čeká na okamžik, kdy přijde na svět.
- 40. týden těhotenství. Máte sice termín porodu, ale to neznamená, že se miminko už chce narodit. Jen tři procenta dětí dorazí na svět v přesný čas. Možná budete muset ještě týden i dva počkat. Miminko by mělo měřit asi 51 centimetrů a vážit 3,4 kilo, to jsou průměrné hodnoty.