Tak zvaný tenisový loket je bolestivé zánětlivé onemocnění úponů šlach natahovačů předloktí na palcovém výběžku pažní kosti nebo přechodových partií mezi svalem a šlachou. Vzniká dlouhodobou jednostrannou zátěží. Tenisový loket je léčen rehabilitací, ultrazvukem, elektroléčbou. Na zmírnění bolestí můžeme využít i tak zvané babské rady. Pro domácí léčbu tenisového lokte a jiných zánětů šlach je tradičně doporučován kostival lékařský.
Tenisový loket
Babská rada: Kostival
Kostival lékařský je vytrvalá rostlina, rozšířená v Evropě, Střední Asii a Severní Americe. Roste ve vlhčích oblastech na okraji potoků, řek a na loukách v půdách dobře zásobených dusíkem. Pro léčivé účinky se sbírá kořen, ale také listy a nať. Kořeny se sbírají na jaře nebo na podzim. Kostival byl používán v lidovém léčitelství od pradávna. Tomu odpovídá i jeho název.
Kostival patří mezi typické sběrové byliny. Je charakteristický drsnými chloupkatými listy, mohutnou až metrovou lodyhou, shluky zvonkovitých květů barvy temně fialové, růžové i bílé a rozeklaným silným kořenem navrchu černým a uvnitř bělavým, v němž se na jaře a na podzim soustřeďuje podivuhodná přírodní síla. Jejím nositelem jsou hlavně slizovité látky, které se musí spolu se silicemi, tříslovinami, cukry, alkaloidy a organickým vápníkem náležitě vodou za studena vymacerovat a přitom neznehodnotit. V tomto postupu je ukryto tajemství úspěchu tradičních lidových biopřípravků z kostivalu. Soubor obsažených účinných látek prokazatelně při zevním použití zmírňuje bolesti, podporuje regeneraci tkání.
Ve formě obkladů látky z kostivalu příznivě působí při krevních podlitinách, zánětech žil a svalových a šlachových pouzder, dně, chronických onemocněních kloubů kostí a bércových vředech. Historicky tradované působení na zlomeniny souvisí s obsahem organicky vázaného vápníku a hojivým působením alantoinu.
Mast z kostivalu
- Původní lidová mast se připravovala z koňského hřivního tuku, v němž se za tepla vyluhoval syrový nastrouhaný nebo sušený rozemletý kořen. Později úlohu extrakčního činidla převzalo vepřové sádlo, které nemá žádné nepříznivé ani vedlejší účinky, má značnou samokonzervační a vyluhovací schopnost, je vhodným nosným médiem pro účinné přírodní látky a je prospěšné pro regeneraci. Po tonizování včelím voskem a zakomponování antioxidačně působících přírodních silic, vitaminů a dalších látek se u tradiční bylinné masti může docílit až roční trvanlivosti a účinnosti.
Domácí mast z kostivalu: Recept
- V horkém sádle necháme vyluhovat sušený kořen kostivalu lékařského (na 100 g vepřového sádla postačí 5-10 g), který však musí být rozemletý na jemný prášek. Protože kořen je velice tvrdý, pomůže nám výkonný mlýnek na kávu. Kostivalový prášek je třeba vyluhovat v horkém sádle alespoň dvakrát a potom ho již necháme v masti rozptýlený.
Obklad z kostivalu
- Kořen umeleme na mlýnku, přidáme trochu teplé vody a pár kapek oleje, aby se z hmoty vytvořila pasta. Tu pak naneseme na pruh gázy, přiložíme na kloub a převážeme šátkem či obinadlem. Obklad si dáváme vždy na noc po dobu 14 dnů. Přes den můžeme vetřít do bolestivých kloubů kostivalovou mast, kterou koupíme v lékárně či v biocentru.