Když se řekne, že má někdo cukrovku, neznamená to vždy stejné znevýhodnění v životě. Diabetes má více forem, na základě nichž je vhodné volit adekvátní léčebný postup. Jak se vůbec provádí test zjišťující, zda člověk touto nemocí trpí či nikoliv?
Podezření na diabetes
Nejprve u člověka vznikne na cukrovku nějaké podezření. Nejčastěji se tak stane z výsledků rozboru krve odebrané u praktického lékaře. Na možnost vzniku této nemoci může poukazovat též přítomnost cukru v moči nebo popis problémů, jimiž pacient aktuálně trpí.
Na ranní odběr krve a její laboratorní rozbor máte běžně nárok jednou za dva roky. Odběry mohou být prováděny častěji, pokud spadáte do rizikové skupiny pro vznik diabetu. Mezi faktory zvyšující pravděpodobnost propuknutí nemoci patří:
- výskyt diabetu mezi rodinnými příslušníky
- obezita
- vysoký krevní tlak
- věk nad 40 let
- dřívější potíže – např. diabetes v těhotenství
Glykémie
Hladina cukru v krvi (tzv. glykémie) je regulována hormonem inzulínem. Ten je vylučován slinivkou břišní, konkrétně Langerhansovými ostrůvky. K rozvoji cukrovky dochází v případě, že je inzulínu vylučováno málo nebo je nízký jeho efekt na cílové buňky.
Normální hodnota glykémie nalačno se pohybuje v rozmezí 3,9 – 5,6 mmol/l.
Používané testy
Stanovení glykémie
Odběr krve se může provést buď náhodně či nalačno. Dle způsobu provedení se odvíjí též hodnoty glykémie, kterými se stanovuje, zda je člověk zdravý, je označen za diabetika či jsou k potvrzení diagnózy provedeny též další testy.
Pro zjištění hodnoty cukru v krvi můžete po stanovení diagnózy též využívat glukometry pro domácí použití. Jejich obsluha je velmi jednoduchá. V jakési tužce je umístěna jehlička, která vás píchne do prstu, následně nanesete na testovací proužek kapku krve a zasunete jej do přístroje, který vám během chvilky sdělí hladinu glykémie. Tyto přístroje mohou sloužit pro monitoring úspěšnosti vaší léčby.
Orální glukózový toleranční test
Jedná se o velmi detailní vyšetření. Při něm je nejprve nalačno zjištěna hodnota glykémie. Poté je vám k vypití podán sladký nápoj a odběr krve je proveden po jedné a po dvou hodinách od jeho vypití. Po celou dobu vyšetření musíte být v klidu, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Testem je zjištěno, jak reaguje váš organizmus na podání dávky sacharidů.
Toto vyšetření je prováděno nejen při podezření na cukrovku obecně, ale též preventivně v období těhotenství. Provádí se v době mezi 24. a 28. týdnem těhotenství
Stanovení glykovaného hemoglobinu
Toto vyšetření zjišťuje nejen aktuální stav, ale též dlouhodobý efekt léčby a dodržování doporučeného postupu – zejména pokud jde o stravování. Nejedná se o test potvrzující diagnózu, ale spíše úspěšnost léčby.
Nebezpečí neléčeného diabetu
Pokud máte z jakéhokoliv důvodu podezření na cukrovku, nechte se vyšetřit lékařem. Mnohdy se stává, že člověk není včas diagnostikován a s léčbou se začne později až v momentě opravdu vážných potíží. Výkyvy v hodnotách glykémie však působí velmi negativně na stav cév a nervů, zvyšuje se též riziko obezity, vysokého krevního tlaku či se mohou přidat další nemoci.