První příznaky tetanie začínají tuhnutím kolem úst, brněním končetin, pocitem dřevěnění jazyka, někdy se může objevit i křeč obličejového svalstva nebo ruky. U latentní tetanie je třeba konzumovat stravu bohatou na vápník, dostatek listové zeleniny a minerálky, které obsahují hořčík. V některých případech se přidává i vitamin D. Přírodní medicína doporučuje užívat tablety s hořčíkem a vápníkem.
Příčiny vzniku tetanie
Tetanie je stav zvýšené nervosvalové dráždivosti. Jde-li o tetanii z poruchy látkové přeměny, dochází k posunu elektrolytů na buněčných membránách nervových buněk. Vede k ní pokles obsahu vápníku, hořčíku a vodíku v mimobuněčné tekutině, případně vzestup iontů sodíku, draslíku a fosforu tamtéž. Může docházet k tetanii při poklesu obsahu vápníku v krevním séru se snížením jeho ionizace (ionty jsou elektricky nabité částice). Tak tomu je v případě poklesu činnosti příštitných tělísek, nebo zvýšenými ztrátami vápníku střevem a ledvinami. Někdy může dojít k tetanii i při normálním obsahu vápníku v krvi. To je nejčastěji dáno náhlým úbytkem vodíkových iontů, například při překotně rychlém a hlubokém dýchání (tzv. alkalóza z hyperventilace).
Příznaky tetanie
První příznaky tetanie začínají tuhnutím kolem úst, brněním končetin, pocitem dřevěnění jazyka, někdy se může objevit i křeč obličejového svalstva nebo ruky. Trvalý nedostatek ionizovaného vápníku může vést až k šedému zákalu. Je zapotřebí lékařským vyšetřením zjistit příčinu tetanie.
Léčba tetanie
- U latentní tetanie je třeba podávat denně stravu bohatou na vápník (vhodné jsou například tzv. probiotické jogurty).
- Přírodní medicína doporučuje tablety magnesia a kalcia.
- Nemocný by měl hojně konzumovat listovou zeleninu obsahující hořčík.
- Z tekutin jsou vhodné minerálky obsahující hořčík.
- Podle potřeby – na radu lékaře – se v některých případech přidává i vitamin D.
Víte, že…
… v prevenci počínajícího tetanického záchvatu někdy velmi účinně pomůže dýchání do igelitového sáčku se zpětným vdechováním vydýchnutého vzduchu.