Vyšetření množství thyreoglobulinu v lidské krvi je důležitým ukazatelem zejména během léčby karcinomu štítné žlázy. Zjištěné hodnoty mohou svědčit pro úspěšné pokračování léčby, ale i upozornit na návrat onemocnění či vznik metastáz. jedná se o rychlé a nenáročné vyšetření, které pacienty nijak nadměrně nezatěžuje.
Protein tvořený ve štítné žláze
Co to vlastně ten thyreoglobulin je? Jedná se o bílkovinu uloženou ve štítné žláze, kterou zde vytváří folikulární buňky. Jeho součástí je jód, což již může mnohé napovídat o jeho hlavní funkci. Je totiž zcela nepostradatelný pro vznik hormonů štítné žlázy – tyroxinu a trijodtyroninu.
Hormony štítné žlázy
Folikulární buňky, které jsou součástí štítné žlázy, aktivně z krevního oběhu vychytávají jód a veškeré jeho sloučeniny. Následně jej za pomoci enzymu thyroperoxidázy váží na konkrétní části thyreoglobulinu. Vznikají tak prozatím neaktivní předchůdci hormonů navázané na thyreoglobulin. Teprve po vyloučení thyreotropního hormonu z adenohypofýzy, dojde k odštěpení potřebných aktivních hormonů a jejich uvolnění do krevního oběhu, kde zajistí potřebou odezvu organizmu.
Tímto způsobem se ve štítné žláze tvoří hormony tyroxin a trijodthyronin. Ty ovlivňují metabolismus v lidském těle na mnoha úrovních a mají vliv na zpracování veškerých živin, které se do lidského těla dostanou. Pokles jejich tvorby bývá často způsoben nedostatečným příjmem jódu. U nemocných se snížená funkce štítné žlázy projeví zpomalením metabolismu, únavou, poruchami paměti. Projevem může být též zvětšení celého orgánu, což bývá označována jako struma. Nedostatek jódu je velmi nebezpečný zejména u malých dětí a těhotných žen, kdy může způsobit vážné potíže ve vývoji miminka. Naopak při funkci zvýšené a vyšší tvorbě hormonů štítné žlázy dochází ke zrychlení metabolismu, úbytku na váze, zrychlení srdeční činnosti.
Zjištění jeho množství v krvi
Hodnoty thyreoglobulinu se zjistí se vzorku krve klasicky odebraného ze žíly. Vyšetření je běžně dostupné u praktického lékaře, výsledky bývají známé během pár dní (záleží na odeslání do laboratoře). Se stanovením množství thyreoglobulinu se obvykle provádí i zjištění hodnoty jeho protilátek.
Jako zcela fyziologické se označují hodnoty do 70 µg/l v krevní plazmě. Vyšší hodnoty jsou charakteristické zejména pro určité typy nádorů štítné žlázy. Sledování hladiny thyreoglobulinu se užívá též při hodnocení průběhu Gravesovy choroby. Nejčastěji se hodnota zjišťuje u pacientů po operaci karcinomu štítné žlázy. Opětovní zvýšení hodnot ukazuje na navrácení nádorového bujení nebo vznik metastáz. Nízké hodnoty jsou přítomné po chirurgickém odstranění štítné žlázy.