Tilapie nilská je sladkovodní ryba, která nemá v Česku příliš dlouhou historii. Přesto však na českých talířích rychle zdomácněla. Druhové jméno napovídá, kde jsou tilápie doma. Jaké jsou výhody chovu tilápie v Česku? Jak tilápii kuchyňsky upravovat?
Tilápie nilská je ryba
Tilápie nilská (nebo jinak okounovec nilský, tlamoun nilský) je sladkovodní ryba, která se chová a dostává na český trh, třebaže pochází z Afriky a z jihozápadní Asie. Někteří spotřebitelé kvitují s povděkem, že maso tilápie nemá specifickou rybí vůni a neobsahuje kosti, pro což někteří lidé rybí maso nekonzumují
Tilápie má diskovitý tvar těla, šupiny jsou zbarveny do šedohněda, samci mají zbarvení nápadnější. Dospělí jedinci dorůstají do délky 60 centimetrů a mohou vážit až čtyři kilogramy. Živí se pouze rostlinnou potravou, především planktonem.
Odborníci o tilápii
„Tento druh se stal jedním z nejvyužívanějších sladkovodních živočichů v intenzívním chovu ve speciálních zařízeních. Do České republiky byla dovezena roku 1986 původem ze Súdánu. Nyní je předmětem intenzivního chovu na oteplených vodách specializovaných rybářských farem Tisová a Hrádek u Rokycan,“ uvádí se na stránkách agrico.cz
„Chov této ryby je znám již od starověku. Dva druhy tilapií – tilapie mosambická (Oreochromis mossambicus) a tilapie nilská (Oreochromis niloticus), byly jako konzumní ryby vysazeny ve víc jak 80 zemích světa a jejich světová produkce jde řádově do statisíců tun ročně,“ uvádí firma Chov ryb Sedlice na svých stránkách chovryb.cz.
„Výhody chovu tilapie nilské je ve snadné, časté a přirozené reprodukci i v intenzivních chovech v zajetí, v rychlém růstu, ve velké toleranci k fyzikálně-chemickým změnám kvality vody (i nedostatku kyslíku), v silné rezistenci vůči nemocem, ve snadné přizpůsobivosti k podmínkám intenzivního chovu a v dolnosti proti poškození i při časté manipulaci,“ vysvětluje dodavatel stájových technologií na stránkách agrico.cz
Tilápie v kuchyni
Tilápie má pevné bílé maso s lehce nasládlou chutí, bez stop tak zvané „rybiny“. Maso neobsahuje kosti, což spotřebitelé vítají. Obsahuje trochu víc tuku než jiné bílé ryby, ovšem proto po tepelné úpravě není suché. V kuchyni ji lze využít na bezpočet způsob (včetně smažení v trojobalu).
Tilápie: Recepty
Tilápie na slanině
- 500 g filetů tilápie, 50 g slaniny nebo prorostlého uzeného masa, citronová šťáva, hladká mouka, půl lžičky pepře, půl lžičky tymiánu, půl lžičky mletého nového koření, olej, sůl.
Příprava: Filety tilápie zakápneme citronovou šťávou a necháme odležet. Odleželé opatrně protkneme špalíčky z poloviny slaniny, okořeníme, osolíme a poprášíme moukou. Opékáme zvolna na oleji. Upečené porce tilápievyjmeme, slijeme tuk a do šťávy vložíme pokrájený zbytek slaniny. Necháme rozpustit, zaprášíme moukou, mírně podlijeme vodou a povaříme. Omáčku přelijeme přes filé. Podáváme s brambory nebo rýží.
Rybí kari z tilápie
- 500 g tilápie, 2 lžíce kokosové moučky, 1 cibule, 3 lístky máty peprné, lžíce sekané petrželky, menší citron, 1/2 lžičky hořčičného semínka, lžička kurkumy, pálivá paprika podle chuti, sůl, olej,
Příprava: Filé tilápie nakrájíme na kostičky, osolíme a zakapeme šťávou z půlky citronu. Na oleji osmahneme hořčičné semínko a když začne praskat, přidáme cibuli a kokosovou moučku. Vložíme rybu, okořeníme, zalijeme zbytkem citronové šťávy, osolíme a na mírném ohni dusíme doměkka. Podáváme s dušenou rýží nebo s kuskusem.
Tilápie po Olomoucku
- 500 g tilápie, 200 g olomouckých tvarůžků, 5 – 6 rajských jablíček, 1 cibule, sůl, kmín, 50 g másla
Příprava: Na pekáči rozpustíme máslo, na něj dáme na plátky pokrájená rajčata a cibuli, na ty rozložíme porce tilápie, velmi mírně je osolíme a bohatě okmínujeme, posypeme nadrobno nakrájenými tvarůžky a pečeme ve středně teplé troubě. Je-li potřeba, lehce podléváme.
Jako příloha jsou nejlepší vařené (nové) brambory sypané petrželkou.
Foto: pixabay.com