Tlustice patří k oblíbeným pokojovým rostlinám. Tento dlouhověký sukulent, pro který jsou typické masité listy a pevný podsaditý stonek, je na pěstování velmi nenáročný. Když se o něj budete dobře starat, může se dožít až několika desítek let.
Tlustice ve volné přírodě
Tlustice, kterou najdete v řadě českých domácností, pochází z jižní Afriky. Zde ve volné přírodně roste několik desítek druhů tohoto sukulentu, odborná literatura jich uvádí více než dvě stě šedesát. Jednotlivé druhy tlustice se od sebe liší tvarem a velikostí, jsou jednoleté i věkovité, anebo stromovité či keřovité.
Tlustice vejčitá
Neznámějším druhem tlustice, na který nejčastěji narazíte v českých domácnostech, je tlustice vejčitá neboli crassula ovata. Tato sukulentní pokojová rostlina nachází v domech či bytech své místo už více než dvě století.
Charakteristika tlustice vejčité
Tlustice vejčitá má robustní stonek a oválné a masité listy, které bývají v období sucha zásobárnou vody. Tento sukulent kvete jako pokojová rostlina pouze zřídka. Ve volné přírodě však tlustice vykvétá drobnými bílými či růžovými květy.
Oblíbená pokojová rostlina
Tlustice vejčitá se pěstuje jako pokojová rostlina. V letních měsících ji ovšem můžete v květináči přemístit na zahradu nebo na balkon. Naopak v zimě dejte tlustici do chladnější a světlejší místnosti, v níž se bude teplota pohybovat kolem 10 až 18 stupňů Celsia.
Pro přezimování tlustice je vhodná například světlá, chladná chodba nebo zimní zahrada.
Zalévání tlustice
Tlustice vejčitá by měla mít pouze minimální zálivku, tento sukulent totiž špatně snáší přelití. Časté zalévání může vést až k zahnívání kořene a později i stonku. Platí proto, že čím sušší je zemina v květináči, tím se bude tlustici lépe dařit.
V zimním období bude dokonce stačit, když tlustici zalijete pouze jednou měsíčně. Naopak, pokud budete mít přes léto tlustici umístěnou venku, zalévejte ji sporadicky až večer, kdy na ni nebude svítit slunce.
A čeho byste se měli při zalévání tlustice řídit především?
- Tlustici zalévejte pouze vodou o pokojové teplotě.
- Před další zálivkou nechejte zeminu v květináči zcela vyschnout.
Další rady k pěstování tlustice
- Tlustice vyžaduje světlé místo. Může to být okenní parapet, světlá chodba nebo balkon. Pokud tlustici umístíte do stínu, přestane růst, listy zežloutnou a rostlina nakonec zahyne.
- Tlustici hnojte pouze dvakrát ročně speciálním hnojivem určeným pro kaktusy a sukulenty. Od listopadu do konce února však toto hnojení vynechejte.
- Tlustici můžete rozmnožovat listovými či stonkovými řízky. Řízky jednoduše zasaďte do zeminy nebo je nejprve nechte zakořenit ve sklenici s vodou.
Víte, že?
Z tlustice můžete dokonce vypěstovat bonsaj. Pokud tento sukulent umístíte na světlé místo a budete jej pravidelně, pečlivě a správně tvarovat, za tři roky až pět let se můžete těšit na unikátní bonsaj s širokým kmenem!